Impregnowanie betonu – zrób to sam!

Beton wszedł na salony. Ten surowiec obecnie wykorzystywany jest nie tylko na wielkich powierzchniach, ale także w mniejszych elementach, na przykład w ogrodzie czy wokół domu. Z powodzeniem sprawdza się także we wnętrzach. Z betonu wykonuje się między innymi: schody, parapety i siedziska. Może być zastosowany nie tylko na podłodze, ale także na ścianie. Niezależnie od tego, gdzie został zastosowany, należy pamiętać o jego właściwym zabezpieczeniu, tak, by służył nam przez lata.
Beton jest dość wrażliwy na warunki zewnętrzne, może pękać, ścierać się i kruszyć. Trzeba także uważać na obrastanie grzybem lub porostami.

Korzyści płynące z zabezpieczenia betonu impregnatem

  • zwiększa odporność betonu na uszkodzenia mechaniczne,
  • likwiduje problem pylenia,
  • zabezpiecza przed wchłanianiem wody,
  • chroni przed wchłanianiem substancji oleistych,
  • nadaje delikatny połysk lub mat powierzchni,
  • z użyciem impregnatów koloryzujących zmienia kolor betonu,
  • zaimpregnowana powierzchnia jest łatwiejsza w czyszczeniu.

Rodzaje impregnatów dostępnych na rynku

Na rynku dostępnych jest wiele impregnatów. Niezależnie od przeznaczenia, warto wybierać produkty od sprawdzonego producenta. Możesz wśród nich wybrać impregnaty penetrujące oraz powłokowe. Te pierwsze mają za zadanie przede wszystkim odpychać wodę, która może wnikać w strukturę betonu i go uszkadzać. Impregnaty penetrujące są nazywane hydrofobowymi. Wypolerowanie tego rodzaju nałożonego środka, da nam efekt delikatnego błysku. Z kolei impregnaty powłokowe, tworzą na powierzchni beton powłokę, która zabezpiecza przed wnikaniem zanieczyszczeń.
Najskuteczniejsze będą więc impregnaty łączące obie te funkcje. Zawsze jednak należy sprawdzić na opakowaniu, czy środek można stosować we wnętrzach i na zewnątrz.

Technika impregnowania betonu

Zanim przystąpisz do impregnacji betonu, upewnij się, że powierzchnia jest czysta i sucha. Właściwe przygotowanie do zabezpieczania betonu pozwoli na lepsza przyczepność i wniknięcie środka. Impregnat możesz nanieść za pomocą wałka i pędzla. Dobra opcją jest także nałożenie środka za pomocą rozpylacza. Przed użyciem środka, należy go dobrze wymieszać. W zależności od wskazówek na opakowaniu, konieczne może być nałożenie dwóch-trzech warstw. Dobrą wiadomością jest jednak to, że produkt dość szybko schnie.
Jeżeli produkt jest nakładany na powierzchnie poziome, ważne jest, by był rozprowadzany od góry do dołu.

W razie impregnowania nowej powierzchni, należy odczekać co najmniej miesiąc, aż beton się zwiąże i wyschnie. Wtedy należy zeszlifować powierzchnię i dopiero nałożyć środek zabezpieczający.
W przypadku kilkuletniej betonowej nawierzchni, która wyraźne wady w strukturze, należy ją dokładniej przygotować. Przede wszystkim należy wyczyścić ja, zeszlifować i odpylić. Do mycia można użyć wody, jednak po tym powierzchnia musi dokładnie wyschnąć.

Powtarzanie konserwacji betonu

Powtarzanie impregnacji jest zalecana po nieco ponad roku. Później jednak, kolejne taki zabieg jest zalecany, jeżeli beton jest narażony na znaczne użytkowanie. Wtedy warto pamiętać o konserwacji systematycznie.

Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.rafil.pl/konserwacja-betonu-jak-pomalowac-betonowa-posadzke/

Michał

Dumny właściciel prężnie rozwijającej się w mieście rodzinnym firmy budowlano-wykończeniowej. W wolnym czasie lubi obejrzeć dobry film i wyjść z przyjaciółmi do restauracji. Zwolennik dzielenia się wiedzą w Internecie.

More Posts

Related Posts

Michał

Dumny właściciel prężnie rozwijającej się w mieście rodzinnym firmy budowlano-wykończeniowej. W wolnym czasie lubi obejrzeć dobry film i wyjść z przyjaciółmi do restauracji. Zwolennik dzielenia się wiedzą w Internecie.