Jak dbać o drewnianą posadzkę

Drewno na podłodze jest zdecydowanie tym materiałem, który nadaje pomieszczeniu uroku i ciepła. Jednak jeżeli posadzka liczy sobie już wiele lat i kłuje w oczy wysłużonym i nieestetycznym wyglądem wcale nie trzeba od razu jej zrywać. Wiąże się to z dużym nakładem finansowym oraz czasowym. Można jednak temu zaradzić, poddając drewno skutecznej renowacji.

Oczyszczanie drewnianej podłogi

Zanim przystąpi się do jakichkolwiek prac renowacyjnych, należy dokładnie wyczyścić podłogę. Najpierw oczywiście trzeba poodkurzać, a następnie usunąć ciężkie zabrudzenia i tłuste plamy. W tym celu najlepiej użyć specjalnie przeznaczonych do tego środków. Będą to specjalne specyfiki do drewna, które skutecznie usuwają brud, a przy tym nie zawierają substancji, które mogłyby powodować uszkodzenie drewna. Dlatego też należy zadbać o to, by nie czyść podłogi silnymi detergentami, gdyż te wnikając w strukturę drewna, mogą powodować jego próchnienie i rozwarstwianie.

Szlifowanie drewnianej posadzki

Oczyszczone drewno jest gotowe do wygładzenia. Jeżeli są widoczne jakiekolwiek ubytki lub pęknięcia, należy je wyrównać specjalistycznym wypełniaczem. Trzeba przy tym pamiętać, by wybrać taki, który swą barwą jest najbardziej zbliżony do odcienia posadzki. Po wypełnieniu ubytków stosownym materiałem należy poczekać, aż zaschną. Następnie można zacząć szlifowanie drewnianej podłogi. W tym kroku wypada też zwrócić uwagę na ewentualne gwoździe wbite w drewniane deski. Jeśli taka przeszkoda stanie na drodze pracującej szlifierki może dojść do uszkodzenia urządzenia. Należałoby wówczas wyciągnąć gwoździe i wypełnić ubytki. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości, to warto w tych miejscach dokonać ręcznego wygładzenia papierem ściernym.

Konserwacja drewnianej podłogi

Długowieczności i wysokie walory dekoracyjne nowej podłogi można podkreślić bezbarwnym olejem lub lakierobejcą. Wybierając drugie rozwiązanie, uwydatni się naturalny rysunek słojów. Wcześniej warto również nanieść impregnat do drewna. Dzięki temu stara drewniana podłoga zyska dodatkową ochronę przed grzybami pleśniowymi, sinizną, wilgocią, czy promieniowaniem UV.

Drewniana posadzka – czego unikać?

Zarysowania to jedne z najczęstszych uszkodzeń drewnianej podłogi. Dlatego tak istotne jest zaopatrzenie się w wycieraczki zewnętrzne oraz wewnętrzne. Pozwoli to zmniejszyć ilość wnoszonego do domu piasku, który na drewnianą podłogę działa niczym papier ścierny. Kolejna groźna kwestia to remonty i przemeblowania. Wówczas podłoga jest narażona na silną eksploatację. W związku z tym należy ją odpowiednio zabezpieczyć. Przy przenoszeniu i składaniu jakichkolwiek mebli należy pamiętać, by nie suwać nimi po posadzce, a w miarę możliwości przenosić nad powierzchnią drewnianej podłogi. Więcej informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Vidaron: https://www.vidaron.pl/poradnik/renowacja-drewnianej-posadzki-krok-po-kroku

Michał

Dumny właściciel prężnie rozwijającej się w mieście rodzinnym firmy budowlano-wykończeniowej. W wolnym czasie lubi obejrzeć dobry film i wyjść z przyjaciółmi do restauracji. Zwolennik dzielenia się wiedzą w Internecie.

More Posts

Related Posts

Michał

Dumny właściciel prężnie rozwijającej się w mieście rodzinnym firmy budowlano-wykończeniowej. W wolnym czasie lubi obejrzeć dobry film i wyjść z przyjaciółmi do restauracji. Zwolennik dzielenia się wiedzą w Internecie.