Jak urządzić ogród wertykalny we własnym domu?

Ubocznym efektem istnienia cywilizacji jest coraz większe oddalenie człowieka od przyrody. Problem ów dotyka w największym stopniu mieszkańców miast. Dla wielu osób życie w środowisku zdominowanym przez monumentalne betonowe konstrukcje i skażone powietrze bywa przytłaczający. Nie bez powodu tak wielu mieszkańców miast próbuje odtworzyć w obrębie własnego mieszkania choćby namiastkę naturalnego środowiska. Z pomocą przychodzą coraz popularniejsze ogrody wertykalne, których konstrukcja pozwala na posadzenie wielu roślin przy minimalnej utracie powierzchni mieszkalnej.

„Dla chcącego nic trudnego” czyli konstrukcja ogrodu wertykalnego metodą „zrób to sam”

Zapewne najprostszym sposobem stworzenia wymarzonego ogrodu wertykalnego we własnym domu jest wynajęcie specjalistów, jest to jednak rozwiązanie kosztowne. Jeżeli nie mamy ochoty narażać się na tak znaczne wydatki to nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zaplanowali i wykonali projekt samodzielnie. Najpopularniejsze dostępne metody stworzenia ogrodu wertykalnego własnoręcznie to:

  • Korzystanie z gotowych elementów

Kupienie gotowych elementów, bądź całej konstrukcji przeznaczonej do samodzielnego montażu to wygodne i wydajne rozwiązanie. Rynek specjalistyczny oferuje wiele interesujących produktów o różnych właściwościach i cenach. Jeśli dysponujemy odpowiednią przestrzenią, możemy nabyć ruchome ściany wykonane z aluminium. Jest to efektowny, lecz zarazem kosztowny wybór. Znacznie taniej można kupić gotowe moduły z plastiku, które następnie wystarczy zamontować na ścianie podobnie jak zwyczajne półki na książki. Ciekawym rozwiązaniem są wiszące kwietniki wykonane z filcu – po przymocowaniu ich do ściany wystarczy wsadzić doniczki do przystosowanych do tego celu filcowych kieszeni. Warto pamiętać, że gotowy ogród kaskadowy ma znaczną wagę, dlatego też powinien się znaleźć na ścianie nośnej budynku.

  • Drewniana konstrukcja zbudowana w oparciu o skrzynię lub paletę

Popularnym rozwiązaniem nietrudnym do wykonania dla osób mających żyłkę majsterkowicza, jest piętrowy ogród wertykalny ze szkieletem wykonanym z drewna. U jego podstawy znajduje się skrzynia bądź paleta, do niej przykręcamy drewniany stelaż, do niego zaś można przymocować własnoręcznie wykonane wnęki na doniczki bądź gotowe moduły.

  • Wiszący ogród wertykalny

Metodą która okazuje się przydatna w momencie, w którym chcielibyśmy umieścić naszą kompozycję w miejscu nie przylegającym bezpośrednio do ściany, jest ogród wiszący. Mocowania mogą przybrać postać metalowych linek przytwierdzonych do sufitu bądź prętów rozciągających się pomiędzy sufitem a podłogą. Doniczki umieszczane na różnych wysokościach i w różnych płaszczyznach pozwalają stworzyć ogród wertykalny w niemal dowolnym fragmencie mieszkania lub nawet na balkonie.

Etap końcowy: obsadzenie gotowej konstrukcji wybranymi przedstawicielami flory

Gdy uda się nam zbudować solidną konstrukcję, możemy wreszcie obsadzić ją roślinnością. Do ogrodu wertykalnego znajdującego się wewnątrz domu nadaje się wiele popularnych roślin doniczkowych. Stosunkowo często korzysta się z bluszczu, skrzydłokwiatów bądź paproci. Dobierając rośliny należy zwrócić uwagę na ich wymagania – przede wszystkim na to, czy są to rośliny światło czy cieniolubne, jakiego wymagają podłoża oraz jaki jest optymalny dla nich poziom wilgoci. Gdy już odpowiemy sobie na te pytania i wybierzemy odpowiednie dla nas rośliny, pozostanie nam tylko cieszyć się owocami własnej pracy.

https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-urzadzic-ogrod-wertykalny-poradnik-krok-po-kroku

Related Posts