Jak wykonać drewnianą studnię ozdobną?

Większości osób studnia kojarzy się przede wszystkim z czymś użytkowym. Jednak nie każda studnia musi koniecznie służyć do pobierania wody, niektóre z nich mogą mieć jedynie walor estetyczny. Tego typu studnie ozdobne, najczęściej stawia się na działkach czy też na podwórkach obok domu. Można je zakupić w gotowej formie, ale i stworzyć samodzielnie. Oczywiście samodzielne wykonanie tego typu studni jest o wiele tańsze, dlatego warto podjąć się jej zaprojektowania.

Jak zaprojektować studnię drewnianą?

Studnia drewniana projekt musi mieć przemyślany i narysowany już na samym początku. Jeśli chcemy wykorzystać ją w jakimś konkretnym celu, to zdecydowanie nic nie może w tym zakresie być dziełem przypadku. Studnie tego typu mogą mieć kształt kwadratu, koła bądź też sześciokąta. Studnie kwadratowe zazwyczaj powstają przy użyciu bali bądź też standardowych desek. Jeśli natomiast chodzi o studnie okrągłe, muszą posiadać one odpowiednią podstawę. Może być to betonowy pierścień bądź też podstawa wykonana z cegieł. Wykończona natomiast powinna być jakimś naturalnym materiałem, czyli przykładowo deskami, dzięki czemu będzie ona wyglądała naprawdę klasycznie i naturalnie. Zazwyczaj studnia sześciokątna jest łatwiejsza w realizacji niż studnia okrągła dlatego jeśli zależy nam na nietuzinkowym kształcie i jednocześnie szybkiej realizacji, możemy zdecydować się na nią.

Co jest niezbędne do zbudowania drewnianej studni?

Gdy mamy wstępny projekt naszej studni, powinniśmy rozpocząć prace. Jak się jednak do tego przygotować? Przede wszystkim kupując kilka niezbędnych rzeczy. Wyposażyć musimy się między innymi w kilka grubszych desek, które będą stanowiły podstawę konstrukcyjną studni. Kilka desek musi posłużyć nam również do wykończenia górnej części studni oraz zakrycia jej podstawy. Natomiast pozostałe deski muszą pokryć ścianki i tych powinno być najwięcej w zależności od tego, jaką planujemy mieć docelową wielkość studni.

Niezbędne będą podczas budowy studni również narzędzia do cięcia drewna, wkręty do jego łączenia oraz papier ścierny, do wyrównania wszelkich nierówności na drewnie.

By studnia przetrwała złe warunki atmosferyczne i częste wahania temperatur, drewno powinno zostać również odpowiednio zabezpieczone. W jaki sposób? Posłużyć możemy się między innymi lakierobejcą, która zapewnia wieloletnią jakość drewna na wysokim poziomie. Jeśli drewno nie zostanie pokryte żadnym środkiem zabezpieczającym, wówczas po pewnym czasie deski zaczną gnić, kruszeć itp.

Malowanie studni środkiem zabezpieczającym powinno zostać wykonane po wcześniejszym przygotowaniu podłoża, czyli zmatowieniu go przy pomocy papieru ściernego. Takie działanie sprawi, że powierzchnia desek będzie bardziej podatna na przyjmowanie farby, co zwiększy również jej trwałość. Przed rozpoczęciem malowania powinniśmy również dokładnie zapoznać się z instrukcją umieszczoną na opakowaniu przykładowo lakierobejcy, aby wykonać wszystko w odpowiednich warunkach i nakładając wymaganą ilość warstw w stosownych odstępach czasowych.

Więcej na: https://www.vidaron.pl/poradnik/drewniana-studnia-ozdobna-w-ogrodzie-zrob-to-sam

Related Posts