Jak wykonać samodzielnie stojak na kwiaty?

Drewniany stojak na kwiaty na balkon lub taras – zrób to sam!

Drewniane stojaki na kwiaty ostatnimi czasy biją rekordy popularności. Znajdują one swoje miejsce nie tylko na balkonach i tarasach, ale również we wnętrzach. Pomagają w szybki i sposób wyeksponować kwiaty i znaleźć dla nich odpowiednie miejsce. Zazwyczaj gwarantuje nam to również optymalną wysokość, jeśli mamy w domu zwierzęta lub też małe dzieci. Jednak ceny takich stojaków czasem są już dla nas nie do zaakceptowania. Sięgają rzędu nawet kilkuset złotych w zależności od tego, jak bardzo rozbudowany jest stojak i z jakich materiałów został wykonany. Dlatego dużo bardziej opłacalną opcją zazwyczaj jest to, aby wykonać taki stojak samodzielnie. Nie są do tego potrzebne żadne wybitne umiejętności, co pozwoli nam zaoszczędzić i stworzyć stojak, który idealnie wpisze się w nasz gust.

Jakie materiały są niezbędne do drewnianego stojaka?

Zakup materiałów warto rozpocząć od wybrania desek. Mogą być to deski dębowe bądź też sosnowe. W zasadzie rodzaj drewna nie ma tutaj aż tak dużego znaczenia, ponieważ na stojaku zazwyczaj stoją lekkie kwiaty. Poza tym jeśli jest on we wnętrzu, nie będzie także narażony na dodatkowy wpływ czynników zewnętrznych. Jeśli jednak ma stać na zewnątrz to warto wybrać takie drewno, które będzie jak najbardziej trwałe oraz wytrzymałe. W sklepie budowlanym mamy także możliwość poproszenia o docięcie desek pod wymiar. To bardzo ułatwia sprawę, jeśli nie dysponujemy żadnymi profesjonalnymi narzędziami.
Oczywiście warto mimo wszystko mieć chociaż małą piłę do drewna ponieważ nie wiemy, czy nie będzie konieczności docięcia pewnych elementów. Przed obróbką powierzchnia drewna musi być dobrze przygotowana, dlatego niezbędny jest również papier ścierny oraz zestaw wkrętaków.
Natomiast prócz desek dobrze jest zainwestować w listewki, wkręty odpowiednie do grubości desek oraz jakiś impregnat. Drewno chociaż trwałe, niestety nie jest przesadnie odporne na działanie czynników atmosferycznych. Szczególnie zły wpływ może mieć na nie deszcz. Dlatego stojak ja kwiaty doniczkowe powinien być pokryty odpowiednim preparatem, który zapewni mu taką odporność. Oczywiście tego typu impregnację trzeba co jakiś czas powtarzać, aby stojak cały czas był w odpowiednim stanie.

Jak wykonać stojak?

Najpierw powinniśmy oczywiście zacząć od przygotowania desek. Powinny zostać one oczyszczone, odtłuszczone i zaimpregnowane. Czasem gotowe deski są już po takiej obróbce, dlatego warto zorientować się w tym temacie. Taki drewniany stojak na kwiaty może mieć różne wielkości o kształty. Na samym początku trzeba zatem zadecydować, jak stojak ma wyglądać. Wiele inspiracji obecnie można znaleźć za pośrednictwem internetu.
Konieczne jest zbudowanie odpowiedniego stelaża, który będzie utrzymywał cały stojak. Następnie trzeba przykręcić odpowiednio deski. Cały stojak nie musi składać się z normalnych półek, a jedynie z desek na płasko. Wówczas będzie można postawić tam donicę, ale nie będzie wymagało to od nas zbyt dużej pracy i wysiłku. Listewki świetnie sprawdzą się jednak do zabudowania pojedynczych desek, jeśli będziemy mieć takie życzenie. Natomiast stelaż może być wykonany z grubych desek w kształcie kwadrata, wcześniej dobrze dociętych chociażby w sklepie budowlanym.

 

Więcej na: https://www.vidaron.pl/poradnik/drewniany-stojak-na-kwiaty-na-balkon-lub-taras-zrob-to-sam

Previous post Jak ogrodzenie może zmienić wizerunek naszego domu?
Next post Impregnowanie betonu – zrób to sam!