Magazyny spedycyjne i ich znaczenie dla transportu

Magazyny spedycyjne i ich znaczenie dla transportu

Z punktu widzenia osób niezwiązanych z procesem logistycznym panującym w danej firmie, magazyn może być traktowany jako stacja pośrednia między najistotniejszymi punktami łańcucha biznesu, czyli czymś pomiędzy produkcją a sprzedażą. Bagatelizowanie znaczenia magazynów jest jednak wielce niesprawiedliwe.

Czym są magazyny spedycyjne

W literaturze specjalistycznej, magazyn jest traktowany jako jednostka organizacyjno-funkcjonalna, której głównym zadaniem jest magazynowanie, przechowywanie dóbr materialnych będących w danym czasie wyłączonymi z użycia. Sam magazyn musi oczywiście posiadać wyodrębnioną powierzchnię, która jest przystosowana do składowania zapasów, głównie dzięki środkom technicznym. Tutaj pojawia się znaczenie najważniejszej funkcji magazynów, czyli utrzymanie i obsługa zapasów, które w następnej kolejności mogą być udostępniane określonym podmiotom uczestniczącym w danym procesie logistycznym.

Wyposażenie magazynu spedycyjnego

Aby wszystko przebiegało zgodnie z tym procesem, niezbędna jest odpowiednia infrastruktura i wyposażenie, czyli wspomniane wcześniej środki techniczne. Wśród nich znajdują się urządzenia i maszyny transportowe, takie jak wózki jezdniowe, ładowarki, podnośniki i inne. Ich zadaniem jest możliwie jak najsprawniejsze przemieszczenie się miedzy urządzeniami do składowania produktów i zapasów. Do tych z kolei należą regały, szafki, szafy, wieszaki, czy podstawki. Wszystkie te elementy powinny boć oczywiście jak najlepiej dostosowane do przeznaczenia danego magazynu, czyli zapasów, które mają być w nim składowane. W przypadku magazynów wysokiego składowania niezbędne będzie inne wyposażenia, jak np. podesty ruchome samojezdne, czy większa automatyzacja całości.

ladowarka-teleskopowa-1

Urządzenia pomocnicze

Ostatnim elementem wyposażenia technicznego są urządzenia pomocnicze. Należą do nich między innymi palety, skrzynio-palety, pojemniki, ale taż wagi i różnego rodzaju urządzenia elektryczne (na przykład podesty hydrauliczne). Całość tworzy jednostkę łańcucha logistycznego, która jest nie tylko przystankiem na drodze do jego kluczowych ogniw, ale sama tworzy jeden z nich. Niemożliwe byłoby bowiem funkcjonowanie dużych firm, bez odpowiedniej przestrzeni magazynowej. Także sprawna dystrybucja, która często obejmuje swoim zasięgiem więcej niż jedno państwo, wymaga równie rozległej bazy magazynowej.


Wszystko to pokazuje, że odpowiednio wyposażone i sprawnie działające magazyny, to kluczowe elementy łańcucha logistycznego, która łączą w całość pozostałe punkty tego procesu, takie jak produkcja i sprzedaż. To dzięki magazynom możemy cieszyć się dobrze zaopatrzonymi marketami i świeżymi produktami w sklepach.

Andrzej

Nowoczesne technologicznie rozwiązania dla budownictwa i branży budowlanej są moją pasją! Jeśli zapytasz mnie co sądzę o Twoim rozwiązaniu, zawsze możesz liczyć na długą dyskusję. Jestem miłośnikiem starych samochodów

More Posts

Previous post Najczęstsze błędy przy montażu okien
podłogi epoksydowe Next post Wykończenia wykładzinami podłóg w biurowcach