Nowoczesność kuchni – jasne kolory

Kuchnia jest centrum naszych domostw. To tutaj spędzamy najwięcej czasu w gronie najbliższych, przyjaciół, dzieląc się z nimi różnymi opowieściami z naszego życia, ale i także celebrując chwile na wspólnym przygotowywaniu i konsumowaniu posiłków. Stąd tak ważna jest kolorystyka i wyposażenie, byśmy lubili tu przebywać.

Barokowe złoto w połączeniu z bielą

Niektórym może wydać się bardzo niepraktyczne zastosowanie bieli w kuchni, bo „widać brud, kurz, plamy”, jednak powinniśmy wtedy zadać sobie pytanie – czy przy innych barwach też da się tego uniknąć?

Warto wtedy zastosować, np. biały marmur na blatach, który nie jest jednolicie biały za sprawą delikatnych, barwnych „smug”. Najczęściej brudzą się elementy, których dotykamy, czyli uchwyty szafek, drzwiczki lodówki, piekarnika. W tych miejscach możemy zastosować złote elementy. Dodadzą one pięknego kontrastu, podkreślą biel mebli, okiennych ram, czy zlewu (które mamy w kolorze bieli). Kuchnia wyda się wtedy eteryczna.

Skóra w kuchni? Dlaczego nie!

Nowoczesność jasnej kuchni nie musi się objawiać jedynie poprzez zastosowanie detalu, czy dodatków, ale także w nawiązaniu do natury.

Przykładowo możemy uzyskać taki efekt poprzez obicie krzeseł, wnętrz szuflad, czy frontów szafek. Stosując naturalne drewno w meblach i jego jasne i średnie tony kolorystyczne, dostajemy efekt neutralnej i nawiązującej do przyrody palety. Prosty design mebli doda uroku i wyodrębni elementy, na których podkreśleniu nam zależy.

2 kolory – czerwień i pomarańcz

W detalu tkwi siła i często się o tym przekonujemy aranżując jasną kuchnię. W przykładowym projekcie można połączyć jasną kuchnię z salonem. Zyskujemy wówczas na przestrzeni. Nowoczesne w formie meble, w bardzo intensywnych, ciepłych kolorach i zastosowanie do tego podwieszanej lampy dodadzą energii. Czasem wystarczy proste rozwiązanie i design, by nowoczesna kuchnia tętniła życiem. Ściany pomalowane na biało mogą bardzo dobrze kontrastować z energetycznymi barwami i nie obciążać.

Żywa fuksja i stonowana szarość

Kiedy lubimy, by nasza kuchnia wyróżniała się spośród innych, na pewno taki efekt osiągniemy malując jedną ze ścian na kolor intensywnej fuksji. Jednak by nie otrzymać efektu przedobrzenia fuksja „lubi się” z szarością, na którą możemy pomalować resztę powierzchni ścian. Na takie barwy możemy się zdecydować, jeśli mamy kuchnię wyposażoną w jasne meble. Nie uzyskamy przytłoczenia formą, a kontrast będzie dobrze uwidoczniony.

Niczym w marynarskiej kajucie 

Turkus, biel i drewno – te kolory mogą przywoływać we wspomnieniach marynarskie, morskie klimaty i często, by poczuć się niczym na wakacjach stosujemy je aranżacjach kuchni w jasnych kolorach.

Biel frontów mebli, blatów i ścian na wysoki połysk zestawiając niebieskimi elementami, by nieco „zmatowić” możemy uzyskać wykorzystując naturalne drewno, czy okleiny imitujące drewno. Proste kształty mebli niekoniecznie wydadzą się nam zwyczajne, jeśli dodamy detale w postaci srebrnych uchwytów, czy wykończeń mebli. Dzięki meblom na wysoki połysk z małej jasnej kuchni otrzymamy optycznie zdecydowanie większą powierzchnię.

Podsumowanie 

Umiejętność odpowiedniego kontrastowania tonów kolorystycznych zarówno przy doborze kolorów ścian, mebli, dodatków jest bardzo ważny z punktu widzenia otrzymania nowoczesnej kuchni. Inspirację możemy czerpać zarówno z natury jak i aktualnych wnętrzarskich trendów. Możliwości jest wiele i nic nas nie ogranicza, by zaaranżować kuchenną przestrzeń.

 

Przeczytaj więcej w poradniku na https://www.magnatfarby.pl/pl/ekspert-radzi/jak-urzadzic-nowoczesna-kuchnie-w-jasnych-kolorach

Related Posts