Pielęgnacja drewnianych lakierowanych mebli

pielęgnacja mebli lakierowanych
Z biegiem czasu każde krzesło, stół, czy komoda tracą niegdyś swój wyjątkowy urok. Zbyt wilgotne lub suche powietrze, mokre szklanki na blacie, czy nieodpowiednia pielęgnacja, to główni wrogowie drewnianego wyposażenia. Eksploatacja mebli jest nieunikniona, jednak odpowiednia ich pielęgnacja pozwoli o wiele dłużej nacieszyć oko przyzwoitym wyglądem drewna.

Silne detergenty szkodzą

Zdarza się, że zamiast sięgnąć po specjalistyczny środek do danego rodzaju drewna lub drewnianych mebli lakierowanych, to wybiera się silnie dezynfekujące preparaty lub płyn do naczyń. Dzieje się tak wtedy, gdy dochodzi do widocznego i trwałego zabrudzenia powierzchni. Stosowanie tego typu środków może powodować przebarwienia, a nawet plamy. Ponadto użycie zbyt dużej ilości takiego detergentu może naruszyć strukturę drewna, a w przyszłości prowadzić do odprysków i ubytków.

Naturalne środki pielęgnacyjne do drewna

Do pielęgnacji drewnianych mebli lakierowanych najlepiej sprawdzą się specyfiki z naturalnym olejem oraz woskiem. Takie produkty nie są toksyczne i można ich używać nawet przy deskach do krojenia. Ponadto zapewnią one ochronę przed tłustymi plamami, zabrudzeniami i wilgocią, a dodatkowo zapobiegną wysuszaniu się. Z naturalnych środków do pielęgnacji drewna warto wybrać olej lniany. Wnika on bardzo głęboko w strukturę, chronniąc przed wilgocią i narastaniem pleśni. Ponadto nada meblom połysku i uwydatni naturalną barwę oraz słoje. Olej stosuje się praktycznie do każdego rodzaju drewna, a nawet materiałów drewnopochodnych.

Jak pielęgnować meble lakierowane

Najważniejszą kwestią jest regularne czyszczenie drewnianych mebli. Jeżeli na stół lub kredens wyleje się napój bądź jakikolwiek inny płyn nie należy zwlekać z wytarciem plamy. Stawianie mokrych naczyń na kredensie również nie jest dobrym rozwiązaniem i należy tego unikać. Ponadto czyszczenia należy dokonywać bawełnianą wilgotną szmatką poprzez koliste ruchy. Lekko wilgotną powierzchnię należy na końcu przetrzeć do sucha, by wilgoć nie wsiąknęła w drewno. Kiedy drewniane meble lakierowane zostały dokładnie oczyszczone, można przystąpić do przeszlifowania powierzchni i starcia starego lakieru. Można użyć do tego drobnoziarnistego papieru ściernego. Ważne jest, by starannie wygładzić powierzchnię i nie doprowadzić do powstania nierówności. Po całym zabiegu meble należy odkurzyć, a następnie można nanieść nową warstwę lakieru. Więcej porad znajdziecie w poradniku firmy Vidaron: https://www.vidaron.pl/poradnik/zasady-pielegnacji-mebli-lakierowanych-porady-eksperta

Michał

Dumny właściciel prężnie rozwijającej się w mieście rodzinnym firmy budowlano-wykończeniowej. W wolnym czasie lubi obejrzeć dobry film i wyjść z przyjaciółmi do restauracji. Zwolennik dzielenia się wiedzą w Internecie.

More Posts

Related Posts

Michał

Dumny właściciel prężnie rozwijającej się w mieście rodzinnym firmy budowlano-wykończeniowej. W wolnym czasie lubi obejrzeć dobry film i wyjść z przyjaciółmi do restauracji. Zwolennik dzielenia się wiedzą w Internecie.