Budowa i obsługa magazynu w teorii i praktyce

Budowa i obsługa magazynu w teorii i praktyce

Każdy przedsiębiorca lub producent, który dysponuje większą ilością materiałów i produktów, musi bezwzględnie posiadać odpowiednie miejsce do ich składowania. Najczęstszym rozwiązaniem jest oczywiście budowa lub wynajem magazynów.

Przechowywanie produktów to inaczej magazynowanie

Za magazyn może posłużyć przestrzeń nieosłonięta, osłonięte częściowo lub całkowicie. W ramach jednego magazynu może znajdować się także kilka budowli, lub jakaś wyodrębniona część jednego budynku, który w praktyce ma szersze zastosowanie. Bardzo istotne z punktu budowanego lub wynajmowanego magazynu, jest jego przeznaczenie, gdyż wiadomo, że różne produktu potrzebują specjalnych warunków, tak jak przechowalnie warzyw, czy składowiska materiałów niebezpiecznych . Magazyny różnią się względem siebie rozmiarami, gdzie istotna jest powierzchnia użytkowa, ale także wysokość. Nie sposób nie zgodzić się jednak ze stwierdzeniem, że sam budynek, nie tworzy z niego magazynu.

Wyposażenie magazynu

Najistotniejszym elementem jest bowiem jego wyposażenie, a to składa się z kilku rodzajów urządzeń. Wśród nich wyróżniamy urządzenia do składowania, środki transportu i pomocnicze urządzenia magazynowe. W pierwszej grupie wyróżnić można różnego rodzaju regały, szafki, szafy metalowe, czy wieszaki. Są to podstawowe akcesoria, bez których niemożliwe byłoby składowanie produktów w odpowiednich warunkach. Nie da się jednak ukryć, że umieszczanie większych partii materiałów na kilkumetrowym regale to dość duże wyzwanie dla człowieka, często przekraczające jego możliwości. Do tego celu służą środki transportu, z których najpopularniejsze to wózki widłowe, wózki podnośnikowe, platformowe i wciągniki. Teoretycznie wystarczyłyby one do pełnej obsługi magazynu, jednak w celu sprawnego funkcjonowania i pracy w danej hali magazynowej, przydatne są różne urządzenia pomocnicze, rozpoczynając od palet i kontenerów, na elektronice kończąc. Do pełni szczęścia brakuje już tylko odpowiedniej grupy ludzi, która w zależności od wielkości magazynu, może składać z kilku, do kilkudziesięciu osób. Tym z pomocą często przychodzi oprogramowanie informatyczne, jednak jest to zależne od samej firmy.

Magazyny są niezwykle istotnym elementem całego procesu logistycznego, a szczególnie największe sieci dystrybucyjne muszą dbać o ich jak najlepsze wyposażenie i płynność pracy wewnątrz nich.

Andrzej

Nowoczesne technologicznie rozwiązania dla budownictwa i branży budowlanej są moją pasją! Jeśli zapytasz mnie co sądzę o Twoim rozwiązaniu, zawsze możesz liczyć na długą dyskusję. Jestem miłośnikiem starych samochodów

More Posts

odziez ochronna artykuł Previous post Jakie znaczenie ma odzież ochronna w pracy
Next post Jak wybrać dostawcę paneli słonecznych?