Cięcie laserem – kształtowanie materiału

Proces obróbki materiałowej jest wręcz podstawowy w przemyśle i można go dokonać na kilka sposobów. Oprócz tradycyjnego cięcia mechanicznego, możemy wyróżnić także cięcie strumieniem wody czy cięcie gazowe. Tutaj jednak zajmiemy się cięciem laserem, który korzysta z dobrodziejstw jednego z najważniejszych wynalazków dwudziestego wieku.

Podstawy działania lasera

promienie-laseraNajprościej rzecz ujmując, laser jest to generator promieniowania laserowego. Takie promieniowanie posiada bardzo specyficzne właściwości, które są niemal nieosiągalne w innych typach promieniowania fal elektromagnetycznych. Jego podstawową cechą, która decyduje o jego użyteczności, jest bardzo mała rozbieżność, co pozwala na skupienie wiązki lasera na bardzo małym obszarze, co z kolei przekłada się na wyjątkowo dużą moc działającą na określony punkt. Właśnie to sprawia, że lasery można wykorzystywać między innymi w przemyśle, a przykładem tego jest cięcie laserowe.

W jaki sposób przeprowadza się cięcie laserowe?

W cięciu laserowym do obróbki materiału tak, by uzyskał on pożądaną formę, wykorzystuje się wiązkę lasera o wysokiej energii. Taka forma cięcia jest coraz popularniejsza w przemyśle. Generalnie w tym procesie biorą udział trzy czynniki, jakimi są sublimacja, topienie oraz wypalanie – zazwyczaj używa się ich skombinowanych ze sobą. Technika ta pozwala zarówno na dzielenie metali, jak i materiałów niemetalicznych, takich jak szkło, pleksi, PVC, drewno, papier czy ceramika. W trakcie cięcia laserowego wykorzystywany jest nie tylko laser, ale również gaz taki jak argon, tlen czy azot, który spełnia kilka funkcji: wydmuchuje stopiony w trakcie cięcia materiał, zapobiega utlenianiu się ciętych powierzchni czy spaleniu się materiałów, które mogłyby mieć ku temu skłonność. Oprócz tego, niekiedy obniża on temperaturę, jako że cięcie blach laserem jest metodą, która wymaga wygenerowania dużych ilości ciepła. Wszystko jednak zależy od konkretnego sposobu – jako że cięcie lasera dzieli się na kilka rodzajów, których techniczny opis zająłby dużo miejsca.

Related Posts