Elewacja z wykruszu – jak dobrać kolor?

wykrusz kolor elewacji
Wykusz to znany od dawna dekoracyjny element budynku. Jego zastosowanie ma też kilka praktycznych zalet, jak chociażby powiększenie powierzchni domu czy lepsze doświetlenie wnętrza, do którego wykusz przylega. Decydując się na tego typu rozwiązanie, należy dokładnie przemyśleć wygląd przyszłej elewacji. Wykusz można podkreślić odmienną farbą czy materiałem, ale bywa on też spójny z pozostałymi ścianami obiektu. Który pomysł jest lepszy?

Jaka powinna być elewacja wykusz dopasowany do konkretnego budynku

Wykusz najczęściej jest ciemniejszy od ścian, które go otaczają. Co daje taki zabieg? Otóż wyrazista elewacja wykuszu wyróżnia się, tym samym urozmaicając cały budynek. Domy nowoczesne szczególnie chętnie malowane są w odcieniach biel i szarości. W celu podkreślenia wybranych części elewacji, można wówczas zastosować kolor grafitowy. W ostatnich latach jest on bardzo na czasie. Stworzy efektowny kontrast zarówno z jasną, jak i ciemniejszą elewacją. W domach wybudowanych w stylu klasycznym stosuje się podobną metodę, z tym że trzeba tam w większym stopniu zatroszczyć się o harmonię. Jak zatem będzie wyglądać tradycyjna elewacja wykusz najlepiej pokryć materiałem, zastosowanym fragmentarycznie także w innych częściach budynku. Stworzy się wówczas spójny efekt i uniknie wrażenia przypadkowości. Bez względu na stylistykę obiektu, uniwersalną zasadą wykańczania elewacji pozostaje stonowana baza i wyraziste akcenty kolorystyczne. Do tych ostatnich należy między innymi wykusz.
 

Pozbawiona ozdobników elewacja domu z wykuszem

Wyróżnienie wykuszu jest wskazane, ale istnieje co najmniej kilka sposobów na osiągnięcie tego celu. Zastosowanie farby elewacyjnej w odmiennym kolorze to tylko jeden przykład. Jeżeli komuś marzy się tradycyjny dom z wykuszem elewacja tego budynku może zostać pomalowana w całości jedną barwą. Jak wówczas podkreślić wypukłą część budynku? Chętnie wybierane są w tym celu naturalne materiały. Drewniane czy kamienne wstawki przełamią gładką powierzchnię ściany. Ciekawym pomysłem będzie też zastosowanie wyrazistej stolarki okiennej, kontrastującej z kolorem elewacji. Profile w nasyconych kolorach to coraz popularniejsze rozwiązanie w domach prywatnych. Elewacja domu z wykuszem będzie się pięknie prezentować, jeżeli ten ostatni uda się w całości przeszklić. Tak powstaje prywatna oranżeria czy zimowy ogród. Duże okna z wąskimi ramami pozwalają w sposób naturalny połączyć wnętrze domu z przylegającym do niego tarasem i ogrodem. Tworzy to efekt estetyczny oraz funkcjonalny, bez względu na porę roku. Więcej informacji znajdziecie tutaj:https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/5-pomyslow-na-kolor-wykusza-w-domu-jednorodzinnym

Michał

Dumny właściciel prężnie rozwijającej się w mieście rodzinnym firmy budowlano-wykończeniowej. W wolnym czasie lubi obejrzeć dobry film i wyjść z przyjaciółmi do restauracji. Zwolennik dzielenia się wiedzą w Internecie.

More Posts

Related Posts

Michał

Dumny właściciel prężnie rozwijającej się w mieście rodzinnym firmy budowlano-wykończeniowej. W wolnym czasie lubi obejrzeć dobry film i wyjść z przyjaciółmi do restauracji. Zwolennik dzielenia się wiedzą w Internecie.