Industrialny styl elewacji domów jednorodzinnych – ciekawe inspiracje

Dom w stylu industrialnym charakteryzuje się nowoczesnością. Sprawia wrażenie zimna i chłodu. Kojrzy się go z obiektami przemysłowymi. Dom zbudowany w tym stylu posiada dużo przestrzeni oraz okna, przez które wpada olbrzymia ilość światła. Trend ten przywędrował do Polski z zachodu. Początkowo największą popularność zdobył na zachodzie Europy oraz w Stanach Zjednoczonych. Elewacja domów w stylu industrialnym to często widoczna metalowa konstruukcja nośna, metalowe pręty, nieotynkowane ściany i przemysłowe oświetlenie.

Elewacja z czerwonej cegły – must have stylu loftowego

Jednym z pomysłów na elewację domu jednorodzinnego jest nieotynkowana czerwona cegła. To kwintesencja loftowego stylu. Taki dom będzie się kojarzył ze starym budynkiem, w którym mogła być np. fabryka. Elewacja z czerwonej cegły ma wiele zalet. Jedną z nich jest jej długowieczność. Eksperci budowlani twierdzą, że to inwestycja nawet na sto lat. Przez cały okres użytkowania, mur licowy z warstwy cegieł zachowa niezmienioną barwę. Cegła bowiem nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych. Jest to rzadkością wśród materiałów budowlanych. Istotną sprawą jest fakt, iż elewacja z cegły jest niezwykle wytrzymała. Wytrzyma nawet najcięższą i najbardziej skomplikowaną konstrukcję. Jest ponadto niezwykle odpornym materiałem na ściskanie. Kolejną zaletą ceglanej elewacji jest świetna akumalacyjność cieplna. Gromadzi ona ciepło oraz długo je utrzymuje. Optymalne parametry z tego zakresu posiadają ściany trójwarstwowe. Mają one warstwę zewnętrzną w postaci muru licowego z cegły klinkierowej. Akumulacyjność cieplna cegły jest niezwykle komfortowa. Po wyłączeniu ogrzewania lub gwałtownym ochłodzeniu na zewnątrz, wnętrze jeszcze przez długi czas pozostanie ciepłe. W upalne lato natomiast będzie panował w domu bardzo przyjemny chłód. Elewacja z cegły daje ponadto duże możliwości aranżacyjne. Kolory klinkieru można ze sobą łączyć w dowolny sposób. Można ponadto zastosować różnego rodzaju wiązania, kolory spoiny czy struktury lica.

Elewacje domów jednorodzinnych z kamienia – inspiracja dla domu w stylu industrialnym

Kamień nie należy do najtańszych materiałów. Jeśli jednak będzie fachowo dobrany i odpowiednio zabezpieczony, nacieszy oko przez wiele lat. Kamień jest jednym z najbardziej cenionych materiałów wykończeniowych. Dom z kamienną elewacją będzie posiadał oryginalną kolorystykę. Nie ma bowiem dwóch kamieni o takim samym kolorze. Dzięki różnorodności barw i faktur kamienia, można uzyskać niezwykle imponujący, a zarazem niebanalny efekt. Na rynku występują kamienie łupane, krojone i surowe. Są one w postaci listewek, paneli, płytek, jak również wielkoformatowych płyt. Te ostatnie najlepiej sprawdzą się na domu o dużej powierzchni. Kamienna elewacja może przetrwać nawet kilkaset lat. Warto pamiętać jednak o prawidłowym jej montażu i odpowiedniej konserwacji. Drobne kamienne elementy na małych fragmentach ścian oraz cienkowarstwowe kamienne płytki mocuje się do ścian nośnych przy pomocy zaprawy klejącej. Płytki z kamienia naturalnego posiadają często nieregularne wymiary. Konieczna jest wówczas zmiana szerokości fug. Grubość płytek również bywa zmienna. Trzeba wtedy odpowiednio dopasować warstwę kleju. Kamień jest materiałem ekologicznym i przyjaznym środowisku. Kamienna elewacja nie ,,przytłoczy” budynku. Zapewni mu za to elegancki wygląd i świetnie wpisze się w styl industrialny. Więcej informacji znajdziecie pod tym adresem:https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/industrialny-styl-elewacji-domow-jednorodzinnych-inspiracje

Michał

Dumny właściciel prężnie rozwijającej się w mieście rodzinnym firmy budowlano-wykończeniowej. W wolnym czasie lubi obejrzeć dobry film i wyjść z przyjaciółmi do restauracji. Zwolennik dzielenia się wiedzą w Internecie.

More Posts

Related Posts

Michał

Dumny właściciel prężnie rozwijającej się w mieście rodzinnym firmy budowlano-wykończeniowej. W wolnym czasie lubi obejrzeć dobry film i wyjść z przyjaciółmi do restauracji. Zwolennik dzielenia się wiedzą w Internecie.