Jak wybrać zlew stalowy do nowoczesnej kuchni?

Zlewozmywak to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdej kuchni. W sklepach można znaleźć różne wersje, dostosowane do potrzeb małych i dużych rodzin. Najczęściej wybierane są zlewy jedno- i dwukomorowe, choć oferta rynkowa jest dużo bardziej rozbudowana. Oprócz budowy bardzo ważny jest materiał, z którego zbudowany jest zlewozmywak. Bardzo popularne są zlewy stalowe, które łatwo utrzymać w czystości i pasują do każdego stylu aranżacji wnętrza. Warto przyjrzeć się im bliżej.

Uniwersalne zastosowanie zlewu ze stali

Zlewy stalowe mogą służyć przez wiele lat bez konieczności naprawy ani wymiany. Są bardzo trwałe i bardzo dobrze sprawdzają się w każdych warunkach w kuchni. Można je znaleźć w różnych rozmiarach i kształtach, a także mogą być wykończone na kilka sposobów. Zlewozmywaki mogą mieć wysoki połysk, matowe lub mogą imitować inne materiały. Dzięki temu znajdują zastosowanie w praktycznie każdej przestrzeni kuchennej, bez względu na rozmiar pomieszczenia oraz jego wystrój.

Odporność na uszkodzenia zlewu stalowego

Zlewy stalowe są odporne na działanie środków chemicznych oraz wysokie temperatury. W związku z tym nie ulegają łatwo odkształceniom i uszkodzeniom, nawet jeśli poddane są działaniu wrzątku z garnka lub na powierzchni postawimy gorące naczynie żaroodporne, bezpośrednio po wyjęciu z piekarnika. Ponadto zlewy stalowe są odporne na plamy i  bardzo trudno je zarysować. Do utrzymania w czystości wystarczy płyn do mycia naczyń i gąbka kuchenna. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby zlewozmywak po umyciu wytrzeć do sucha, w przeciwnym razie mogą powstać na nim mało estetyczne zacieki. Dotyczy to w szczególności modeli wykończonych na wysoki połysk.

Różna ilość komór w zlewie

W sklepach można znaleźć zlewy stalowe zawierające jedną lub kilka komór. Wybór zależy od potrzeb domowników oraz względów estetycznych. Każdy chce, aby jego kuchnia wyglądała elegancko, a zlewozmywak był dostosowany do stylu aranżacji całego pomieszczenia. Jeżeli zlewozmywak ma spełnić potrzeby dużej rodziny, najlepiej postawić na model dwukomorowy. Jest bardzo praktyczny, szczególnie jeśli w domu nie jest używana zmywarka. Bardzo wygodnie umyjemy w nim małe i duże naczynia, jak również przypalone garnki i głębokie patelnie. Zlewy stalowe jednokomorowe lub 1,5-komorowe są używane najczęściej w sytuacji, gdy w domu posiadamy zmywarkę i ręczne mycie naczyń nie jest wykonywane zbyt często. Zlew jednokomorowy świetnie sprawdzi się w kawalerkach, gdzie nie jest dostępna duża przestrzeń, ale również potrzeby jednego lub dwóch mieszkańców nie są duże.

Kilka sposobów montażu

Zlewy stalowe należy wybierać także przy uwzględnieniu sposobu ich montażu. Na rynku dostępne są modele nakładane na szafkę, podwieszane lub wpuszczane w blat. Najłatwiej zaplanować instalację zlewozmywaka nakładanego na szafkę, bo wystarczy dobrać jego rozmiar do gabarytów używanych mebli. W tej sytuacji nie tracimy cennego miejsca w kuchni, a cały montaż można przeprowadzić samodzielnie. Wystarczy zapoznać się z zaleceniami dołączonymi przez producenta w instrukcji obsługi.

Zlewy stalowe wpuszczane w blat montuje się nieco trudniej. Trzeba wyciąć określonej wielkości otwór, czego zazwyczaj nie jesteśmy wykonać samodzielnie. Trzeba więc odwiedzić specjalistyczny sklep lub zatrudnić fachowca, który będzie wyposażony w narzędzia niezbędne do bezpiecznego wykonania montażu. Zlewy stalowe wpuszczane w blat mogą być mocowane tak, aby ich krawędzie znajdowały się na tym samym poziomie, co blat. W ten sposób kuchnia może wyglądać bardziej elegancko i nowocześnie.

Podczas wybierania zlewozmywaka należy też zwrócić uwagę na możliwość podłączenia do zmywarki lub posiadanie tak zwanego przelewu w komorze. Takie zlewy stalowe będą miały otwór w bocznej ścianie, który zapewni skuteczną ochronę przed zalaniem kuchni w sytuacji nagromadzenia zbyt dużej ilości wody. Dobrze wybrany zlewozmywak powinien spełnić potrzeby domowników i mieć atrakcyjny wygląd. Kuchnia będzie wtedy wyglądać niezwykle estetycznie, a nawet może być miejscem spotkań towarzyskich z przyjaciółmi.

Related Posts