Jak zaaranżować elewacje domu w stylu dworkowym?

Domy jednorodzinne, które swą budową nawiązują do staropolskich dworków, posiadają licznych zwolenników. Współczesne domy reprezentujące styl dworkowy, aranżuje się zazwyczaj na jeden z dwóch sposobów: klasyczny lub nowoczesny. Decydując się na wybudowanie takiego domu, najlepiej jest zachować umiar, zwłaszcza jeśli chcielibyśmy, aby nasza przyszła siedziba reprezentowała klasyczny styl dworkowy – rzecz w tym, że ów styl jest na tyle ugruntowany, iż aby uzyskać pożądany efekt, najlepiej oprzeć się o sprawdzone rozwiązania – nie ma tu zbyt wiele miejsca na eksperymenty.

 

Klasyczna i nowoczesna elewacja dworkowa

  • Jeśli chcemy, aby nasz dom rzeczywiście przywodził na myśl niegdysiejsze szlacheckie siedziby, zdecydujemy się zapewne na wzniesienie klasycznej elewacji dworkowej. W tym wypadku kolor ścian budynku powinien być jasny, najlepiej sprawdzi się biel i jej odcienie. Kwestią najwyższej wagi jest obecność charakterystycznych szczegółów architektonicznych – przede wszystkim reprezentacyjnego wejścia znajdującego się na środku fasady. Przed wejściem najczęściej powstaje okazały ganek, nad którym znajduje się zadaszenie, wsparte na masywnych kolumnach. Oprócz tego bardzo dobrze sprawdzą się sztukaterie zdobiące okna i drzwi, można też rozważyć inne ozdobne elementy, na przykład wykusze bądź lukarny. Jeśli chodzi o dach, to najczęściej stosuje się czerwone dachówki.

 

  • Nowoczesna elewacja dworkowa pod wieloma względami przypomina swą poprzedniczkę, jednak projektując ją można sobie pozwolić na nieco więcej swobody. Wejście nie musi być umieszczone w samym centrum, zaś kolumny nie muszą być tak klasyczne i okazałe. W tym wypadku można się również zdecydować na ciemniejszy kolor ścian, podobnie jak w stylu nowoczesnym. Największą różnicą w stosunku do klasycznej elewacji dworkowej, jest większy ascetyzm architektoniczny. W tym wypadku elewacja powinna być prostsza, dlatego zazwyczaj rezygnuje się z ozdobnych elementów architektury.

 

Parterowy dom w stylu dworkowym to najczęstsze rozwiązanie i to zarówno w wydaniu klasycznym jak i nowoczesnym. Oprócz rozłożystego, okazałego parteru z charakterystycznie szeroką fasadą, bardzo często zagospodarowuje się strych – w takim wypadku aby na użytkowym poddaszu było wystarczająco dużo światła stosuje się okna dachowe, które w klasycznej wersji można dodatkowo zwieńczyć lukarnami.

 

Podsumowanie

Elewacja domu w stylu dworkowym wygląda bardzo reprezentacyjnie, zwłaszcza w wersji klasycznej – wersja nowoczesna jest za to nieco bardziej stonowana. Warto również zauważyć, że dom reprezentujący ten styl znakomicie wypadnie w otoczeniu ogrodu. Taki dom – jeśli zostanie prawidłowo zaaranżowany – ma wielką klasę. Oprócz tego kojarzy się z dostatkiem oraz posiada moc przywoływania dziejów minionych, wiecznie żywych dzięki ówczesnej literaturze i filmom do niej nawiązującym. Jest to kolejny argument przemawiający za budową domu w stylu dworkowym, zwłaszcza, jeżeli nieobcy jest nam sentyment do historii rodzimej.

Dowiedz się więcej na https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/dom-w-stylu-dworkowym-jak-dobrac-kolory-i-elementy-elewacji

Related Posts