Jaki kolor elewacji wybrać dla parterowego domu?

Domy parterowe zwykle są małych rozmiarów, więc należy je optycznie powiększyć. Efekt ten można bardzo łatwo uzyskać. Jedyne co należy zrobić to odpowiednio dobrać kolor elewacji zewnętrznej. Takim zabiegiem oprócz optycznego powiększenia domu można również w łatwy sposób pokazać walory budynku, ale też ukryć jego ewentualne mankamenty.

Jak optycznie powiększyć budynek?

Najprostszym sposobem będzie wybranie elewacji w jasnym odcieniu. To właśnie te kolory powodują, że mały budynek wydaję się większy. Należy wziąć pod uwagę biel, beż, piaskowy i żółty, ale również kolory pastelowe wypadną idealnie. Możliwości wyboru jest naprawdę dużo, dzięki czemu każdy może znaleźć dla siebie ten idealny. Natomiast ciemnych odcieni powinno się unikać. Te w przeciwieństwie do jasnych kolorów optycznie zmniejszają budynek oraz mogą sprawić, że dom będzie wyglądał ponuro. W przypadku, gdy występuje dodatkowa barwa, wtedy również nie powinna być ona ciemna. Może różnić się odcieniem jednak nie ciemniejszym. Chyba, że dom pomalowany zostanie na biało, wtedy oczywiście zastosujemy inny kolor. Jednak nadal trzeba pamiętać, żeby i w tym przypadku nie wybrać zbyt ciemnego.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze koloru dla domu?

Pierwszą rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę to jaki kolor mają pozostałe elementy domu takie jak, dach, ramy okienne, rynny itp. Jednak najważniejszy jest dach. To w jakim jest kolorze decyduje o tym jakie będą pozostałe części budynku. Dlatego to on powinien być wyznacznikiem. Nadal, warto zwrócić uwagę również na otoczenie oraz budynki znajdujące się w okolicy. Dom powinien pasować do otoczenia w jakim się znajduję, aby wszystko wyglądało estetycznie. Należy więc wziąć każdy aspekt pod uwagę i dobrze przemyśleć dalsze działania.

Kolor dachu – wyznacznikiem

Tak jak już wcześniej zostało wspomniane dach jest kluczowym elementem, który pozwoli dobrać odpowiedni kolor elewacji. Jak wiadomo do wyboru jest bardzo dużo wariantów pokryć dachowych. Jest to najprostszy sposób doboru elewacji.

Do brązowego dachu zastosujemy takie kolory jak, beż, piaskowy, ecru oraz biel o ciepłej barwie. Są to ciepłe odcienie, które ładnie skomponują się z dachem.

Czerwona dachówka dobrze będzie wyglądać ciepłymi odcieniami. Jeżeli kolor elewacji ma być bardziej wyrazisty, w tym przypadku można zastosować również żółty, delikatny pomarańcz lub czerwień, a nawet róż.

Gdy dach jest grafitowy lub czarny elegancko będzie wyglądał z białą elewacją, która doda świeżości. W przypadku gdy budynek ma się bardziej wyróżniać, wtedy bez przeszkód można użyć zielonego lub błękitnego, który pięknie skomponuje się z grafitowym i czarnym dachem.

W przypadku, kiedy dach jest zielony, budynek najlepiej będzie się prezentował z elewacją w kolorach ciepłego beżu i jasnej żółci. Biały kolor również się sprawdzi ale trzeba go połączyć, dodając parę zielonych elementów.

Podsumowując, domy parterowe szczególnie te, które są małe, należy optycznie powiększyć. Aby osiągnąć ten efekt, kolor elewacji powinien być jasny, a odpowiedni odcień dobieramy kierując się dachówką. Stosując się do tych wskazówek można być pewnym o idealny efekt końcowy.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/najlepsze-kolory-elewacji-dla-malych-domow-jednorodzinnych

Related Posts