Jakie baterie kuchenne wybrać?

Urządzając kuchnię, należy zadbać o jej pełne wyposażenie. Poszczególne elementy powinny być nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia są baterie kuchenne, bez których żadna kuchnia nie może istnieć. Gwarantują dostęp do bieżącej wody i praktyczne użytkowanie kuchni. Co więcej, prawidłowo dopasowana bateria kuchenna zapewnia możliwość regulowania temperatury wody i wygodne mycie naczyń. W tym celu należy dopasować jej wysokość do indywidualnych potrzeb, a także parametrów konkretnej kuchni. Krany produkowane są z materiałów odpornych na działanie korozji, dzięki czemu pozostają trwałe i użyteczne przez długie lata przy niewielkich potrzebach konserwacji.

Jakie są rodzaje baterii kuchennych?

Producenci oferują szeroki wybór baterii kuchennych, dzięki czemu można je idealnie dopasować do własnych potrzeb, jak i wymagań pomieszczenia. Krany są jednak zróżnicowane pod kilkoma względami. Pierwszym czynnikiem różnicującym jest kształt. Dostępne są zarówno modele płaskie, kanciaste, jak i wysokie czy zaokrąglone. Kolejnym, istotnym elementem, który wyróżnia baterie kuchenne jest część odpowiedzialna za regulację ciśnienia oraz temperatury wody. Klasyczną wersją są krany z obrotowymi kurkami. Natomiast nowsze propozycje są wyposażone w jeden, obrotowy uchwyt do regulacji. Kolejnym kryterium różnicującym jest sposób montażu. Wyróżniamy baterie ścienne oraz stojące. Pierwsze mocowane są bezpośrednio do ściany, natomiast drugie znajdują się w obudowie zlewu. W przypadku kranów stojących można samodzielnie przygotować otwór do montażu lub zakupić model, który jest już do niego odpowiednio przygotowany. Warto także przemyśleć zakup baterii kuchennych z dodatkowymi udogodnieniami, w tym model z wyciąganą wylewką, która zwiększa komfort mycia naczyń i użytkowania zlewu. Co więcej, w przypadku uszkodzenia wylewki wystarczy ją wymienić bez potrzeby wymiany całej baterii. Wśród wymiennych części wymienia się także wąż z wyciąganą wylewką. Baterie ścienne umożliwiają całkowite i wygodne ukrycie przyłączy wodociągowych pod tynkiem, zwiększając tym samym estetykę pomieszczenia. W związku z tym sprawdzą się przede wszystkim w niewielkich kuchniach o ograniczonej przestrzeni.

Dodatkowe aspekty wyboru baterii kuchennej

Planując zakup baterii kuchennej, warto zwrócić także uwagę na liczbę uchwytów regulujących ciśnienie i temperaturę wody bieżącej. Znaczenie ma także jej odcień i sposób wykończenia. Praktycznym wyborem są baterie wyposażone w perlatory, które wpływają na ekonomiczne i ekologiczne zużycie wody bieżącej. Jeśli chodzi o kolor, to dużą popularnością cieszy się czarny odcień, świetnie współgrający z grafitem i jasnymi odcieniami. Planując zakup baterii kuchennej, wiele osób decyduje się na klasyczne rozwiązania, czyli modele w kolorze srebrnym lub metalicznym, które są bardzo uniwersalne i wpisują się w aranżację każdego rodzaju kuchni. Kolory pozwalają jednak ożywić i wzbogacić przestrzeń pomieszczenia.

Related Posts