Kominek – obudowa płytami gk

Aby porządnie obudować kominek, nie trzeba korzystać z jakichś drogich i trudno dostępnych materiałów. Tak naprawdę można skorzystać również z płyt kartonowo-gipsowych, które obecnie wykorzystuje się do realizowania chociażby remontów. Takie płyty same w sobie mogą wydawać nam się łatwopalne i tym samym można zadawać sobie pytanie: czy w ogóle nadają się one do zastosowania obok kominka? Jak najbardziej tak, ale musimy stworzyć odpowiednie rozwiązania zabezpieczające całą przestrzeń.

Jak obudować kominek, aby był bezpieczny?

Niektórych rozwiązań w kwestii ogrzewania, obawiamy się zdecydowanie bardziej niż innych. Tymczasem wszystko: gaz czy też węgiel, mogą przyczynić się do jakiejś tragedii. Są to jednak rzadkie sytuacje i często wynikają po prostu z błędów ludzkich. Jeśli kominek nie zostanie obudowany odpowiednio i pominięte zostaną zasady bezpieczeństwa, wówczas łatwo będzie o tragedię. Jeśli zatem chcemy wykonywać taką zabudowę samodzielnie, to musimy się do tego zadania dobrze przygotować. W momencie gdy nie czujemy się na siłach, to możemy po prostu skorzystać z pomocy jakichś fachowców.

Istotną kwestią jest to, że wkład kominkowy może się nagrzewać nawet do 400 stopni. Dlatego też w trakcie wykonywania obudowy najlepiej jest korzystać z materiałów, które są niepalne i dobrze znoszą wysokie temperatury. Inne zdecydowanie się nie sprawdzą.

Gdy wykonujemy obudowę, to nie powinniśmy stawiać na maksymalną szczelność. Ciepłe powietrze wydostające się z kominka, musi bowiem znaleźć gdzieś swoje ujście. Dlatego też w górnej części okapu, dokonuje się odpowiednich nacięć. Te otwory są bowiem wyposażane w kratki, aluminiowe lub też stalowe i to właśnie poprzez nie wydostaje się powietrze. Zawsze ciepło musi znajdować jakiś moment wyjścia.

Obudowa i tylna ścianka kominka, muszą być od siebie wzajemnie odizolowane. Jak taką izolację wykonać? Możemy posłużyć się w tym celu płytą z mineralnej wełny skalnej, która może mieć grubość od 25 cm do 30 cm. Do takiej wełny później natomiast przytwierdza się ekran aluminiowy, który kieruje ciepło bezpośrednio do wnętrza kominka.

W jaki sposób wykonuje się właściwą obudowę kominka?

Samodzielne wykonanie takiej obudowy, bez wątpienia nie jest łatwe. Jeśli jednak zależy nam na oszczędnościach, to bez wątpienia warto podjąć się tego w pojedynkę lub z pomocą kogoś znajomego. Poniżej zostały omówione najważniejsze kwestie, które należy wziąć pod uwagę, w trakcie wykonywania obudowy kominka.

Oczywiście na samym początku należy pomierzyć dokładnie przestrzeń i określić, gdzie ma znaleźć się konstrukcja kominka. Kolejna rzeczy yo natomiast docięcie profili UW oraz przywiercenie ich do podłogi, korzystając z kołków stalowych.

Następnie trzeba określić, gdzie mają przebiegać profile UW, jeśli chodzi o sufit. Później przycina się profile pionowe i płytę mineralną, która posłuży nam za środek izolacyjny. Najpierw mocuje się profile tylne, a dopiero w następnej kolejności profile pionowe CW.

Dookoła fasady takiego kominka, montuje się profile UW I CW. Później trzeba zaizolować ścianki boczne i zająć się izolacją frontową. Później można już przystąpić do docinania płyt kartonowo-gipsowych.

Oczywiście do góry muszą zostać wycięte również otwory, na stalowe kratki wylotowe oraz wlotowe. Muszą te otwory powstać w obrębie jednej płyty, a nie na łączeniach. Później natomiast montuje się płyty frontowe i boczne. Wszystko powinno zostać dokładnie połączone i zaszpachlowane. Potem natomiast obudowę można wykończyć farbą lub ozdobnym kamieniem.

Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-obudowac-kominek-plyta-gipsowa-krok-po-kroku

Related Posts