Kuchnia bez okna – najprzyjemniejsze wnętrze mieszkania

„Kuchnia bez okna” termin, który może budzić postrach i wydawać się nieprzyjemna. Trafne rozplanowanie, ciepło kolorów i dobór odpowiedniego oświetlenia będzie strzałem w dziesiątkę, aby umilić nasze pomieszczenie „bez okna na świat”. Wszystkie rady, dotyczące czego unikać przy tego typu kuchniach oraz wskazówki jak urządzić to problematyczne wnętrze znajdziecie poniżej.

Aranżacja kuchni bez okna

Jasne odcienie
Konieczne jest wystrzeganie się ciemnej kolorystyki. Czarny kolor pomniejszy kuchnię i nada jej smutnego wyrazu. W tym przypadku to będzie jak strzał w kolano. Nasze wnętrze stanie się męczące i ponure, nie nadające się do dłuższego przebywania w nim. Najlepiej zdecydować się na płytki na ścianach lub podłodze. Będą one idealnie odbijały oświetlenie. Nieważne jednak gdzie zdecydujemy się umieścić błyszczące kafelki, gdyż punktem wyjściowym jest kolorystyka. Najlepsze kolory do „ślepego” zakątka to:

  • Standardowa biel – Bezbłędny wybór dla wąskiej kuchni bez okna. Kolor biały ma „różne twarze”. Biel z domieszką koloru niebieskiego będzie chłodna, zaś z dodatkiem barwy żółtawej nada ciepłego odczucia. Odpowiedni kolor zależy od indywidualnych upodobań. Dobór mebli do ścian nie powinien przysporzyć kłopotu, gdyż ta standardowa barwa, pasuje wręcz do wszystkiego. Białe meble nie zleją się ze ścianą, a te z drewna mogą jeszcze bardziej ocieplić wnętrze.
  • Szarość – Mniej inwazyjny i mniej skory do pobrudzeń niż poprzednia barwa. Jeśli zdecydujemy się na szarą farbę, wybierzmy jeden z jaśniejszych odcieni. Szafki w kolorze białym będą ładnie odbijały się na tle szarej ściany.
  • Wanilia/ kość słoniowa – odcienie uciekające w „stronę słońca”, dosłownie i w przenośni, ponieważ są z domieszką żółci. Możemy mieć pewność, że takie rozwiązanie doda najwięcej gracji niż cokolwiek innego. W połączeniu z ciepłym oświetlenie zrobi się przytulnie, a kuchnia będzie naszym ulubionych pomieszczeniem do spędzania czasu. Najbardziej pasująca kolorystyka mebli to te w odcieniach ziemi, czyli brązy lub te imitujące drewno.

Fototapeta

Tapeta z fotografią nada niepowtarzalnego klimatu. Zalecamy wybranie fototapety, imitującą okno, którego w naszej kuchni zabrakło. Zwróćmy uwagę na podkład, wybór tapety flizelinowej zakryje drobne niedoskonałości ściany.

Oświetlenie

Zbyt ciepła barwa może sprawiać uczucie senności, zaś zbyt zimna może nas drażnić. Temperatura barwowa oświetlenia powinna być zróżnicowana, aby dać naturalny efekt światła. Jeśli zastosujemy miejscową zmianę temperatur będzie wpływało to na nasz komfort i pozytywne odczucia.

Related Posts

Michał

Dumny właściciel prężnie rozwijającej się w mieście rodzinnym firmy budowlano-wykończeniowej. W wolnym czasie lubi obejrzeć dobry film i wyjść z przyjaciółmi do restauracji. Zwolennik dzielenia się wiedzą w Internecie.