Kuchnia funkcjonalna

Kuchnia funkcjonalna

Funkcjonalność kuchni to z pewnością jej najważniejsza cecha. Projektanci znają kilka podstawowych zasad, jakie obowiązują przy tworzeniu wizerunku tego pomieszczenia, w którym ustawienie każdego mebla czy sprzętu ma duże znaczenie.

nowoczesna-kuchniaOczywistym jest, że kuchnia służy głównie do przygotowywania posiłków, a koncepcja powinna zawsze opierać się na tym, aby osoba gotująca potrawy nie musiała wykonywać zbędnych spacerów i nie brudziła pomieszczenia ponad niezbędne minimum. Łatwo sobie wyobrazić jak wyglądałoby gotowanie prostej zupy jarzynowej, gdyby zlew umieszczono w przeciwnym krańcu pomieszczenia niż kuchenkę, a blat roboczy w jeszcze innym miejscu. Obecnie kuchnie są duże i pozwalają nawet na wstawianie stołu do spożywania posiłków, a wówczas nadmierna przestrzeń sprawia, że można się pogubić w jej urządzaniu.

Najlepsze rozwiązania do kuchni

Najlepszymi rozwiązaniami są takie, w których zlewy kuchenne i piece oddzielone są fragmentem blatu, na którym można przygotowywać myte produkty do gotowania. Wodę wykorzystuje się prawie zawsze bez względu na to, czy produkt wymaga płukania, czy też potrzebujemy po prostu umyć ręce, dlatego dostęp do zlewu powinien być swobodny. Projekty kuchni powinny uwzględniać funkcjonalność. Jeśli zawiera ona również część jadalną warto ją w jakiś sposób oddzielić od miejsca pracy, aby kucharka nie biegała z produktami nad głowami domowników. Oddzielone miejsce może zajmować zmywarka czy pralka, bo one są używane rzadziej i nie wiążą się bezpośrednio z produkowaniem posiłków. Warto również pomyśleć o dużej przestrzeni do zagniatania ciasta na pierogi lub placki.

Previous post Wykonawstwo robót budowlanych
rolety-rzymskie Next post Co zapewniają rolety rzymskie