Mieszkanie w stylu afrykańskim – własny kawałek Czarnego Lądu

Wnętrz zaaranżowanych w stylu afrykańskim nie spotyka się w co drugim domu. Jest to wyrazisty i niebanalny nurt, który przypadnie do gustu osobą odważnym, miłośnikom podróży czy osobom zafascynowanym klimatem czarnej Afryki.

Styl afrykański

Afryka jest dla nas tajemnicą i jak każda tajemnica kusi, przeraża i fascynuje. Dzikość i piękno przyrody jest niewyczerpanym źródłem inspiracji. Jak zróżnicowany jest ląd afrykański tak i ten styl jest dość niejednorodny. Charakterystyczne będą jednak dla niego mocne, ciepłe kolory ziemi. Inną jego dominującą jest pewien rodzaj prostoty. Ważne w nim jest również przywiązanie do natury i odwołania do afrykańskiej przyrody oraz kultury. W stylu afrykańskim wyróżnia się trzy podstawowe, różniące się od siebie podstyle:

  • marokański,
  • wschodnioafrykański,
  • południowoafrykański.
  • Kolory wnętrza w stylu afrykańskim

    Pierwszy z wymienionych wyżej stylów jest zdecydowanie najdelikatniejszy. Wykorzystuje przede wszystkim jasne pastelowe kolory, biele, beże i co charakterystyczne intensywne odcienie niebieskiego. Kolorystykę dopełniają elementy barw złota. Wschodnioafrykański nie bez przyczyny znajduję się pomiędzy dwoma pozostałymi. Kolory w nim przeważające to brązy i beże oraz dodatkowo biel. Często występują w nim tkaniny w podanych wyżej barwach ocieplające wystrój. Ostatni z nich chyba najpowszechniej kojarzy się z Afryką. jest zdecydowanie najbardziej wyrazisty. Obrazuje to najbardziej dzikie i tajemnicze oblicze Czarnego Lądu. Kolory w nim dominujące są bardzo intensywne, wymienić można:

    • brązy,
    • beże,
    • ugry,
    • odcienie ceglaste,
    • bordo,
    • czerwień,
    • pomarańcz,
    • ntensywna albo przydymiona żółć,
    • ciemna, intensywna zieleń.

    Do tego biel i czerń, często zestawione ze sobą na detalach czy mniejszych powierzchniach jako mocny kontrast.

    Meble w stylu afrykańskim

    Jak w styli marokańskim dominują meble niezwykle delikatni, koronkowe, a w stylu wschodnioafrykańskim wykonane z jasnego drewna, tak w ostatnim, południowoafrykańskim elementy wyposażenia wnętrza będą znacznie bardziej wyraziste, ciemniejsze lub masywniejsze. Poza meblami w stylu kolonialnym i tymi o prostych kształtach, nawet często surowym wykończeniu, dobrze w stylu afrykańskim odnajdą się po prostu te wykonane z egzotycznego drewna, przykładem może być heban czy mahoń . Kolejnymi materiałami na które warto zwrócić uwagę są rattan i wiklina. Delikatne i lekkie ale przywodzące na myśl gorący klimat będą dobre nie tylko jako meble do ogrodu lub na tras, ale także do wnętrz naszych mieszkań.

    Dekoracje w stylu afrykańskim

    Wnętrze w tym stylu tworzą przede wszystkim dodatki. Pierwsze przychodzą na myśl obrzędowe maski czy drewniane figurki. Stworzą ją u nas także codzienne przedmioty w odpowiednich kolorach i kształtach. Afryka to też różnorodność wzorów. Wśród nich królują skomplikowane geometryczne desenie oraz te inspirowane umaszczeniem zwierząt. Do listy dopisać można motywy roślinne pochodzące od afrykańskiej flory. Dodać można wyplatane kocze i ceramiczne, stylizowane naczynia czy gliniane misy i wazoniki. Styl afrykański to materiały proste i naturalne, więc takie wybierajmy do swojego mieszkania. Podczas aranżowanie wnętrza pamiętajmy, że motywy afrykańskie są na swój sposób bardzo agresywne i trzeba bardzo uważać by nie było ich za dużo. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/wnetrze-mieszkania-w-stylu-afrykanskim-najlepsze-inspiracje

    Michał

    Dumny właściciel prężnie rozwijającej się w mieście rodzinnym firmy budowlano-wykończeniowej. W wolnym czasie lubi obejrzeć dobry film i wyjść z przyjaciółmi do restauracji. Zwolennik dzielenia się wiedzą w Internecie.

    More Posts

Related Posts

Michał

Dumny właściciel prężnie rozwijającej się w mieście rodzinnym firmy budowlano-wykończeniowej. W wolnym czasie lubi obejrzeć dobry film i wyjść z przyjaciółmi do restauracji. Zwolennik dzielenia się wiedzą w Internecie.