Morskie ukojenie

Błękit, poprzez skojarzenie z szumem morskich fal, uznawany jest za wyciszający kolor spokoju. Według opinii specjalistów kolor morski działa tonizująco na układ nerwowy, dzięki czemu koi, relaksuje i pomaga w odpoczynku. Jak wykorzystać jego dobroczynne właściwości w codziennych przestrzeniach?

Kojący kolor ścian

Błękity i turkusy doskonale sprawdzają się na ścianach salonów, sypialni i łazienek. W zależności od intensywności koloru oraz wielkości pomieszczenia mogą stanowić dominującą barwę we wnętrzu lub dopełnienie w postaci jednej wyrazistej ściany. Jasne, delikatne odcienie, typu baby blue, można stosować na dużych powierzchniach bez obaw o efekt przytłoczenia. By uniknąć chłodnej monotonii warto jednak przełamać je np. pastelową brzoskwinią lub grejpfrutem. Bardziej intensywne barwy – turkusy, granaty i odcienie morskie – lepiej natomiast zastosować we wnękach oraz na pojedynczych ścianach w kontraście do pozostałych kolorów wnętrza. Pomysły na kreatywne wykorzystanie koloru morskiego we wnętrzach znajdziesz na https://www.sniezka.pl/jak-wybrac-kolor/kolor-morski-we-wnetrzach-zobacz-5-nowoczesnych-aranzacji.

Jedyne pomieszczenia, w których lepiej unikać niebieskich ścian, to kuchnia i przestrzenie jadalne. Błękit działa bowiem spowalniająco na układ pokarmowy i zmniejsza apetyt.

Relaksujące morskie dodatki

Z dobroczynnych właściwości kolorów morza możesz skorzystać również wybierając nieco bezpieczniejszą wersję błękitnego szaleństwa. Postaw na mocne, energetyzujące dodatki, które urozmaicą wystrój Twoich wnętrz i z pewnością przykują uwagę gości. Turkusowa sofa zamieni nudny, szary salon w pełną życia nowoczesną przestrzeń, a morskie zasłony czy poduszki w kilka chwil wyczarują niezwykły klimat w nawet najbardziej ponurej sypialni. Jeśli za jakiś czas uznasz, że potrzebujesz kolejnej zmiany lub nowa moda rozbudzi w Tobie apetyt np. na soczysty pomarańcz – po prostu wymienisz kolorowe akcenty na dodatki w nowym, upragnionym kolorze.

Bez względu na to, którą z opcji wybierzesz zadbaj o odpowiedni dobór kolorów pozostałych elementów wystroju. Zwróć też uwagę na specyfikę konkretnych odcieni błękitu, który w zależności od tego, czy ma w sobie więcej zieleni, granatu czy szarości, zestawiać należy z nieco innymi barwami. Testuj, kombinuj i baw się kolorami!

Michał

Dumny właściciel prężnie rozwijającej się w mieście rodzinnym firmy budowlano-wykończeniowej. W wolnym czasie lubi obejrzeć dobry film i wyjść z przyjaciółmi do restauracji. Zwolennik dzielenia się wiedzą w Internecie.

More Posts

Related Posts

Michał

Dumny właściciel prężnie rozwijającej się w mieście rodzinnym firmy budowlano-wykończeniowej. W wolnym czasie lubi obejrzeć dobry film i wyjść z przyjaciółmi do restauracji. Zwolennik dzielenia się wiedzą w Internecie.