Niewymagające rośliny ogrodowe – praktyczne porady oraz lista

Niewymagające rośliny ogrodowe – praktyczne porady oraz lista

Wszelka roślinność stwarza niesamowity klimat i charakter. Wspaniałe kwiaty czy ozdobne krzewy wprowadzają piękno oraz naturalność do wnętrz lub ogrodów. Niestety rośliny mogą być niezwykle kosztowne, a ze względu na brak czasu czy doświadczenia, zakup może pójść na marne. Wraz ze zniszczeniem rośliny, traci się naturalne piękno oraz pieniądze na nie wydane. Dlatego dobrym rozwiązaniem, które jest równie efektowne, jak zwykła roślinność, jest zakup niewymagających roślin.

Czym charakteryzują się rośliny łatwe w uprawie?

Nierzadko piękno wymaga sporo czasu i uwagi, dlatego piękne ogrody bogate w przeróżną roślinność są kojarzone z ogromną pracą włożoną w stworzenie ich. Na szczęście są odpowiednie rośliny, przy których nie jest wymagane doświadczenie ani czas, aby pięknie prezentowały się w ogrodzie. Można cieszyć się pięknem bez specjalnych poświęceń oraz trudu.

Główne cechy niewymagających roślin ogrodowych:

 • Odporność na różne warunki pogodowe oraz pory roku
 • Łatwe zasadzenie
 • Prosta niewymagająca uprawa
 • Brak wymagania dużej ilości wody
 • Bez specjalnych wymagań

Lepiej jest wybrać rośliny łatwe w uprawie, a efektywne zamiast skomplikowanych egzotycznych.

Planowanie ogrodu łatwego w uprawie.

Stworzenie prostego w uprawie ogrodu zaoszczędzi sporo czasu w przyszłość. Nie wszyscy dysponują sporą ilością czasu, który jest potrzebny do intensywnego zajmowaniem się działką. Aby stworzyć ogród, który zmniejszy czas pracy w przyszłym czasie, należy włożyć nieco wysiłku na wstępie. Rekompensatą za pracę na początku, będzie brak długoterminowej roboty przy ogrodzeniu oraz oszczędności finansowe. Ważnym elementem jest ustalenie rodzaju gleby w ogrodzie, nasłonecznienie oraz warunki pogodowe występujące w danym terenie. Rośliny wybranego do takiego ogrodu dobrze, aby były dostosowane do lokalnych warunków.

Lista gatunków łatwych w uprawie:

 • Bratki – ich główną zaletą jest możliwość kwitnięcia w słońcu, jak i w cieniu, sprawia to, że są mało wymagające. Dodatkowo można z nich stworzyć barwne kwiatowe dywaniki.
 • Aksamitki – są to pomarańczowe i żółte kwiaty potrzebujące dobrze nasłonecznionego miejsca, ale poza tym nie mają dużych wymagań względem gleby i warunków atmosferycznych.
 • Piwonia – rośliny te są długoletnie, ponieważ potrafią rosnąć w jednym miejscu przez nawet 15 lat. Mają wiele kolorów oraz nie wymagają corocznego przesadzenia.
 • Nasturcja – szybko się rozrasta co może być niekiedy plusem, ale lepiej jest zasadzić ją w doniczce. Roślina ta doskonale sprawdza się w zacienionych miejscach, a jej czerwone i żółte kwiaty doskonale upiększają ogród.
 • Wilec – niezwykle szybko rosnące pnącze, które bezproblemowo wejdzie na różne obiekty w ogrodzie. Wielobarwne kwiaty o niebieskim odcieniu są niezwykle charakterystyczne i piękne.
 • Nagietek – ich jedynym wymogiem jest słoneczne wilgotne miejsce. Same się rozsiewają co jest niezwykłym atutem.

https://www.vidaron.pl/poradnik/niewymagajace-rosliny-ogrodowe-10-kwiatow-latwych-w-uprawie

Previous post Mieszkanie w stylu afrykańskim – własny kawałek Czarnego Lądu
Next post Inspirujące efekty świetlne do ogrodu – rodzaje i kolory