Czym kierować się przy wyborze kamer przemysłowych

Systemy monitoringu pozwalają na prowadzenie obserwacji i rejestrowanie obrazu z odległości za pomocą kamer przemysłowych. Tego rodzaju rozwiązania coraz powszechniej stosuje się w przedsiębiorstwach, a także placówkach handlowych i obiektach użyteczności publicznej. Aby system działał sprawnie, trzeba zwrócić uwagę na odpowiedni dobór jego komponentów.

Parametry techniczne oraz wygląd kamer przemysłowych

Jeśli chodzi o kamery przemysłowe, na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, różniących się między sobą zarówno parametrami technicznymi, jak i wyglądem zewnętrznym. Zasadniczo każda kamera zbudowana jest z przetwornika, którego zadaniem jest przekształcanie sygnału na impulsy elektryczne, obiektywu oraz urządzeń elektronicznych odpowiedzialnych za obróbkę obrazu. Najważniejsze parametry techniczne, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze kamer to czułość oraz rozdzielczość. Przyjmuje się, że im większa czułość urządzenia, tym mniej światła potrzeba do uzyskania wyraźnego obrazu. Z kolei od rozdzielczości zależy, jak wiele detali będzie widocznych na ekranie monitora. Przy wyborze kamer przemysłowych, warto także zwrócić uwagę na ich wygląd zewnętrzny. Jeśli monitoring ma pełnić funkcję prewencyjną, warto użyć kamer typu box o tradycyjnym wyglądzie i wyraźnie widocznej soczewce. W sklepach i placówkach handlowych lepiej sprawdzi się sprzęt typu dome. Jego charakterystyczną cechą jest okrągła obudowa, która uniemożliwia potencjalnym złodziejom określenie, w którą stroną skierowane jest oko kamery. W sprzedaży dostępne są również urządzenia typu bullet, speed dom oraz ptz.

Wybór sposobu transmisji danych

Początkowo w systemach monitoringu stosowano wyłączenie kamery analogowe, które zapewniały przeciętną jakość obrazu. Wraz z upływem czasu zaczęły pojawiać się coraz nowsze i lepsze rozwiązania. Wprowadzane standardy HDTVI oraz HDCVI do przesyłu danych w wysokiej rozdzielczości wykorzystywały kabel koncentryczny. Obecnie powszechnie wykorzystuje się standard AHD (Analog High Definition), który pozwala na przesyłanie obrazu w wysokiej rozdzielczości na dużą odległość sięgającą nawet 500 metrów, bez konieczności stosowania wzmacniaczy sygnału. Wśród podmiotów korzystających z systemów monitoringu coraz bardziej popularne stają się kamery IP. Tego rodzaju urządzenia działają bezprzewodowo, wykorzystując łącza teleinformatyczne oraz sieci komputerowe. W porównaniu do systemów analogowych zapewniają zdecydowanie lepszą jakość obrazu. Ogromną zaletą tego rodzaju rozwiązań jest odporność na zakłócenia oraz łatwość rozbudowy systemu.
Stając przed decyzją dotyczącą wyboru kamer przemysłowych warto skorzystać z rad specjalistów. Uzyska się je korzystając z ASD – https://www.asd.pl/kamery-analogowe-ahd-hdcvi#path

.

Related Posts