Pranie odzieży roboczej – co warto o tym wiedzieć?

Gdy podejmujemy pracę w jakiejś firmie, powinniśmy dokładnie zapoznać się ze swoimi obowiązkami, jak i również przywilejami. Mogą one dotyczyć różnych kwestii zawodowych, między innymi prania odzieży roboczej. Choć może wydawać nam się to sprawą dość błahą, w tym zakresie pracownikowi także przysługują pewne prawa. Jakie? Co warto wiedzieć w tym temacie?

Kto powinien prać odzież roboczą?

W momencie gdy jesteśmy zatrudniani przez zakład, w którym obowiązuje strój roboczy, powinien zostać nam on przydzielony. Jeśli zamierzamy korzystać ze swojego własnego obuwia czy też odzieży, wówczas pracodawca musi oddać nam pieniądze za ich zakup, zgodnie z obowiązującymi na rynku stawkami lub też na podstawie posiadanego przez nas paragonu. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wówczas automatycznie to pracodawca staje się właścicielem naszego wyposażania podobnie jak wtedy, gdy to on sam je dla nas nabywa. Pracownik nie może zatem tego celowo niszczyć, korzystać z tego w celach prywatnych itp. Wówczas musiałby zwrócić pracodawcy pieniądze za dokonane zniszczenia.

Jak natomiast wygląda pranie odzieży roboczej? Odzież robocza powinna być prana także przez pracodawcę. Może on zatrudnić do tego specjalną firmę, która będzie ją serwisowała. Takie usługi świadczy między innymi: https://stapol.pl/uslugi/serwis-odziezy-roboczej. Czy pracodawca może zlecić pracownikowi pranie odzieży roboczej? Taka sytuacja również może mieć miejsce. Jeśli pracownik zamierza oddawać ją do specjalnego czyszczenia, wówczas pracodawca powinien zwracać mu poniesione koszty. Najlepiej mieć po prostu na to paragon. Co jednak w sytuacji, gdy ktoś chce swoją odzież prać po prostu w domu? Wówczas warto zdecydować się na wcześniejsze domówienie kosztów i rozliczanie się przykładowo miesięczne. Pranie odzieży roboczej skażonej chemicznie na pewno będzie wymagało od pracownika skorzystania z profesjonalnych usług. W innych sytuacjach pranie w domu jest lepszym i często również tańszym rozwiązaniem, choć mniej komfortowym.

Odzież robocza  – co ile przysługuje?

Zwrot za pranie odzieży roboczej czy też pranie odzieży domowej w domu, to kwestie dość często poruszane przez pracowników i pracodawców. Niewiele natomiast mówi się o tym, co ile taka odzież robocza przysługuje. Nie jest to obwarowane żadnymi przepisami prawnymi, a niestety pracodawcy często nie chcą wymieniać odzieży i obuwia, ponieważ są one drogie. Długo wstrzymują się z tą decyzją. W wielu firmach odzież jest noszona tak długo, dopóki po prostu się nie zniszczy. W innych pracodawcy decydują się raz na rok wymienić ją, aby cały czas zapewniała bezpieczeństwo na jak najwyższym poziomie.

Korzystając z usług tak profesjonalnych firm jak STAPOL, sytuacja ta jest o wiele prostsza. Gdy w trakcie serwisu okaże się, że odzież została mocno zniszczona, wówczas od razu jest ona wymieniana. Współpraca z takimi firmami jest na pewno łatwiejsza zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Wszystko jest bowiem dużo bardziej przejrzyste i działa się na ściśle określonych zasadach.

Related Posts