Rośliny całoroczne na skalniak – jakie warto wybrać?

Wielu z nas aranżując swój ogród wybiera skalniak. Często jednak mamy dylemat jakie rośliny warto zasadzić. Powinniśmy zastanowić się najpierw w jakim miejscu chcemy usytuować nasz skalniak. Musimy wiedzieć czy stworzymy go w cieniu czy na słońcu. Wtedy dopiero będziemy mogli wybrać odpowiednie rośliny całoroczne, które na nim posadzimy.

Przykłady kwiatów całorocznych ogrodowych, które rosną na słońcu

Gleba do tego gatunku roślin powinna być przesychająca, przepuszczalna i niezbyt żyzna. Rośliny te muszą znosić ekstremalne warunki, w tym wysokie temperatury. Liście kwiatów, które są do nich przystosowane są zwykle woskowane i owłosione.
1. Szarotka alpejska
Pochodzi z Alp, Karpat, Apenin, Tatr i Gór Półwyspu Bałkańskiego. Jest to bylina należąca do rodziny astrowatych. Ma bardzo dekoracyjne kwiatostany, kwitnie od lipca do sierpnia. Jej kwiaty mają biało-żółty kolor.
2. Ubiorek wieczniezielony
Pochodzi z Europy Południowej, Afryki Północnej i Zachodniej Azji. Jest to gatunek rośliny z rodziny kapustowatych. Uznawany jest za roślinę ozdobną. Posiada piękne, białe kwiaty.
3. Zawciąg nadmorski
Rośnie dziko na wybrzeżach morskich północnych regionów Europy. Ma bardzo ozdobne fioletowe kwiaty. Na pewno będzie piękną ozdobą każdego skalniaka.
Całoroczne kwiaty do ogrodu lubiące cień
Rośliny wzrastające w cieniu wymagają bardziej wilgotnego podłoża, niż te, które lubią słońce. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z ich podlewaniem. Gdy gleba będzie zbyt mokra, nie rozwiną się one najlepiej.
1. Mioduka wąskolistna
Występuje w środkowej i wschodniej Europie. Urozmaici każdy skalniak, ponieważ kwitnie na piękny, szafirowy kolor. Na pewno zwróci uwagę niejednej osoby.
2. Pierwiosnek bezłodygowy
Pochodzi z północnej Afryki, zachodniej i południowej Europy, Krymu i Azji Mniejszej. Jego kwiaty są niebieskie, fioletowe, a nawet żółte.
3. Kosaciec grzebieniasty
Pochodzi ze wschodnich Stanów Zjednoczonych. Jest rośliną niezwykle ozdobną. Jego kwiaty mają blady lawendowy kolor. Posiadają białą łatę i pomarańczowy lub żółty grzebień.

Całoroczne rośliny pnące, czyli wspaniałe urozmaicenie naszego ogrodu

Aby pięknie zaaranżować przestrzeń zieloną, warto na niej zasadzić rośliny pnące. Oprócz walorów estetycznych, mają również zastosowanie praktyczne. Pnącza mają zdolność do wytwarzania tlenu i pochłaniania dwutlenku węgla. Ponadto pnąc się po ścianach budynku, osłaniają je przed gorącem w upalne dni. W zimie natomiast zatrzymują ciepło. Oto przykłady całorocznych roślin pnących, które powinniśmy mieć w swoim ogrodzie:

    • 1. Powojnik tangucki
      Jest to roślina mało wymagająca w uprawie. Bardzo dobrze znosi ciężkie warunki atmosferyczne, takie jak mróz czy susza. Posiada piękne, nieduże, dzwonkowate kwiaty.
    • 2. Powojnik alpejski
      Przez górali nazywany jest gośćcem. Umieszcza się go najczęściej w sąsiedztwie kosodrzewiny. Razem z nią daje bowiem niesamowity kontrast kolorystyczny. Posiada niebieskofioletowe ozdobne kwiaty. Jest ponadto odporny na złe warunki atmosferyczne.
    • 3. Bluszcz pospolity
      Bluszcz to długowieczne pnącze krajowe. Może żyć nawet kilkaset lat. Nadaje się do obsadzania północnych ścian i murów. Chroni je przed zbyt gorącymi i zimnymi temperaturami. Wszystkie części bluszczu są trujące.

Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.vidaron.pl/poradnik/rosliny-caloroczne-na-skalniak-piekny-ogrod-przez-caly-rok

Michał

Dumny właściciel prężnie rozwijającej się w mieście rodzinnym firmy budowlano-wykończeniowej. W wolnym czasie lubi obejrzeć dobry film i wyjść z przyjaciółmi do restauracji. Zwolennik dzielenia się wiedzą w Internecie.

More Posts

Related Posts

Michał

Dumny właściciel prężnie rozwijającej się w mieście rodzinnym firmy budowlano-wykończeniowej. W wolnym czasie lubi obejrzeć dobry film i wyjść z przyjaciółmi do restauracji. Zwolennik dzielenia się wiedzą w Internecie.