Salon w stylu boho – propozycja dla odważnych

salon w stylu boho
Wnętrza boho budzą sporo kontrowersji. Inspirowane filozofią francuskiej bohemy, światopoglądem hipisowskim oraz sztuką najegzotyczniejszych kultur wyraźnie odstają od najpopularniejszej obecnie estetyki minimalistycznej czy skandynawskiej. Nie zmienia to jednak faktu, że wystrój boho cieszy się ogromną popularnością we wszystkich właściwie środowiskach. Jedni kochają go za oryginalny, magnetyczny wygląd, inni za zróżnicowanie barw, a jeszcze inni za dowolność kombinacji i zestawień. Pomimo jednak, że konwencja ta na pierwszy rzut oka wydaje się być pozbawiona jakichkolwiek zasad, to aby efekt końcowy był naprawdę satysfakcjonujący, konieczne jest zastosowanie się do kilku wskazówek. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o wnętrze takie jak salon, najbardziej reprezentacyjne i najbardziej „widoczne”, i to zarówno dla domowników, jak i dla gości.
 

Kontrolowane szaleństwo

Styl boho w mieszkaniu nie może być po prostu przypadkową kompozycją mebli, barw i dodatków. Owszem, może, a nawet powinien, sprawiać takie wrażenie, jednak za owym szaleństwem powinna się kryć dobrze przemyślana koncepcja. W przeciwnym razie istnieje spore ryzyko uzyskania efektu kiczu, który bardzo szybko stanie się dla wszystkich nużący.
 

Zgodność przeciwieństw

Wystrój boho w dużej mierze opiera się na łączenie pozornie niepasujących do siebie elementów, takich jak orientalne materiały, poduszki i dekoracje z minimalistycznymi, nowoczesnymi meblami, sprzętami vintage czy rodzimym folkiem. Cecha ta bez wątpienia stanowi o atrakcyjności stylu, jednak dla osiągnięcia pożądanego efektu nie można się tu zdać na łut szczęścia. Trzeba wiedzieć, co z czym zestawić, a to już nie jest takim prostym zadaniem, wymaga bowiem znajomości podstawowych reguł aranżowania wnętrz oraz wrażliwości estetycznej.
oryginalne wnetrza stylu boho
 

Magia recyclingu

We wnętrzach boho doskonale prezentują się rzeczy z odzysku, zwłaszcza meble. Świetną opcją są oczywiście stare, zabytkowe sprzęty, jednak nie wyczerpują one możliwości. Warto rozważyć zakup mebli z driftwoodu, czyli drewna wyrzuconego przez morze. Dobrym wyborem będzie tu wykonany z takiego materiału stolik kawowy, półka czy rama od obrazu. Ich surowy wygląd doskonale zrównoważy barwność pozostałych elementów i nada całości tak pożądanego charakteru elegancji.
 

Renesans plecionek

Meble plecione, wiklinowe czy ratanowe, po pewnym okresie niełaski, cieszą się ostatnio rosnącą popularności, co jest doskonałą wiadomością dla wszystkich fanów stylu boho. Sprzęty takie, dzięki swojej prostocie i lekkości, wspaniale komponują się bowiem z tą estetyką, a przy tym są bardzo wygodne i dość atrakcyjne cenowo.
 

Kolor, faktura, barwa

Wystrój boho nie morze się obyć bez kolorowych tkanin, orientalnych poduszek oraz barwnych dodatków. Pożądanymi elementami są też fotografie, awangardowe obrazy, czy figurki oraz wyobrażenia nawiązujące do innych kultur. Warto rozważyć zawieszenie na ścianie buddyjskiej mandali, tybetańskiej thangki, czy chińskiej kaligrafii. Najlepiej oczywiście, aby choć część z tych dekracji była pamiątkami z podróży właścicieli mieszkania, jednak w razie konieczności tego typu rzeczy bez trudu można również kupić w naszym kraju.
 

Podsumowanie

Salon w stylu boho to bez wątpienia warta rozważenia opcja, trzeba jednak podkreślić, że nie każdy będzie się w takim wnętrzu czuł komfortowo. Tego typu aranżacje niewątpliwie wymagają od właściciela odwagi, silnej indywidualności oraz oryginalności. Jeżeli jednak zdecydujemy się na salon boho, będzie to wspaniała okazja do nadania mieszkaniu niepowtarzalnego charakteru i pokazania wszystkim własnych zainteresowań.
Planując wnętrze w stylu boho warto zapoznać się z poradnikiem przygotowanym przez ekspertów firmy Magnat: https://www.magnatfarby.pl/ekspert-radzi/wnetrza-w-stylu-boho-poznaj-najlepsze-aranzacje

Michał

Dumny właściciel prężnie rozwijającej się w mieście rodzinnym firmy budowlano-wykończeniowej. W wolnym czasie lubi obejrzeć dobry film i wyjść z przyjaciółmi do restauracji. Zwolennik dzielenia się wiedzą w Internecie.

More Posts

Related Posts

Michał

Dumny właściciel prężnie rozwijającej się w mieście rodzinnym firmy budowlano-wykończeniowej. W wolnym czasie lubi obejrzeć dobry film i wyjść z przyjaciółmi do restauracji. Zwolennik dzielenia się wiedzą w Internecie.