Styl prowansalski w kuchni – inspiracje

Styl prowansalski w kuchni – inspiracje

styl prowansalski w kuchni
Prowansalska kuchnia łączy w sobie ducha minionych wieków z odrobiną rustykalności. Urządzone w tej stylistyce wnętrze jest ciepłe w odbiorze, zachęca do odpoczynku, a także przygotowywania smacznych potraw z dodatkiem świeżych ziół. Te ostatnie warto posadzić w małych doniczkach i ustawić przy oknie. Zieleń to barwa wszechobecna w Prowansji, choć ten francuski region kojarzony jest głównie z fioletem lawendy. Nawiązujących do niej akcentów nie powinno zabraknąć w żadnej kuchni prowansalskiej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by posadzić ją na kuchennym parapecie czy postawić w wazonie na stole.

Białe aranżacje kuchni w stylu prowansalskim

Kuchnie prowansalskie są w mniejszym lub większym stopniu wypełnione bielą. Próżno tam jednak szukać jej najbardziej śnieżnych odcieni. Przeciwnie, aranżacje kuchni w stylu prowansalskim opierają się na ciemniejszych, poszarzałych wariantach tej barwy. Dotyczy to tak mebli i ścian, jak również akcentów dekoracyjnych. Może nimi być stara porcelana, sprawdzą się nawet nieco wyszczerbione talerze i półmiski. Ozdobą będzie klasyczny jasny żyrandol oraz nowoczesne sprzęty w stylu retro. Choć niektóre wnętrza bazują praktycznie wyłącznie na bieli, to na ogół jest ona uzupełniana innymi kolorami. Do najczęściej wybieranych należą brązy, szarości, a także pastelowe fiolety. Bardziej intensywne barwy, jak chociażby czerwień czy granat, pojawiają się sporadycznie i stanowią symboliczny dodatek. Tradycyjna aranżacja kuchni w stylu prowansalskim to połączenie ciepłej bieli i jasnego brązu.

Mała kuchnia w bloku w stylu prowansalskim

Inspiracje wprost z francuskiej Prowansji przydadzą się podczas aranżowania małej kuchni. Jasna kolorystyka pozytywnie wpływa na odbiór wnętrza, sprawiając że wydaje się ono większe. Ograniczoną przestrzeń ożywiają rośliny i zioła w doniczkach. Nie musi być ich dużo, zwłaszcza gdy mała kuchnia w bloku w stylu prowansalskim zmusza do rozsądnego gospodarowania każdym dostępnym metrem kwadratowym. Nawet niewielkie zielone i fioletowe akcenty wprowadzą do pomieszczenia sporą dawkę pozytywnej energii. Jeżeli w kuchni nie ma miejsca na osobny stół, warto zorganizować chociażby niewielki barek. Najlepiej przetrzeć go papierem ściernym, dodając w ten sposób lat. W stylistyce prowansalskiej dopuszczalne jest też malowanie mebli na pastelowe kolory. Nie należy jednak zbyt dokładnie wygładzać powierzchni wyposażenia. Powinno wyglądać na wiekowe, tylko wówczas pomoże zbudować atmosferę ciepłej prowansalskiej kuchni, zachęcającej do biesiadowania. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.magnatfarby.pl/ekspert-radzi/7-pomyslow-na-kuchnie-w-stylu-prowansalskim

Michał

Dumny właściciel prężnie rozwijającej się w mieście rodzinnym firmy budowlano-wykończeniowej. W wolnym czasie lubi obejrzeć dobry film i wyjść z przyjaciółmi do restauracji. Zwolennik dzielenia się wiedzą w Internecie.

More Posts

jak urządzić białą łazienke Previous post Jak urządzić białą łazienkę – krok po kroku
domy z beżowa elewacją Next post Beżowa elewacja – inspiracje