Zabezpieczenie drewna lakierobejcą – poradnik

własciwości lakierobejcy

Właściwości i zastosowanie lakierobejcy

Spośród środków przeznaczonych do zabezpieczania drewna na wyróżnienie zasługuje lakierobejca. Jest to produkt o charakterze ochronno-dekoracyjnym, który może być z powodzeniem stosowany na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Jego właściwości sprawiają, że skutecznie zabezpiecza wyroby wykonane z drewna przed wilgocią, a także niekorzystnym działaniem promieni UV. Lakierobejca dodatkowo efektownie zabarwia drewno, podkreślając przy tym naturalny rysunek słojów. Gęsta, żelowa konsystencja produktu ułatwia jego nakładanie, ograniczając kapanie, pryskanie oraz spływanie. Nakładanie lakierobejcy na powierzchnie drewniane najlepiej wykonywać za pomocą pędzla. W przypadku produktów na bazie wody najlepiej malować pędzlami z włosiem syntetycznym, przy produktach na bazie benzyny zaleca się stosowanie pędzli z włosiem naturalnym. Nie zaleca się stosowania wałków, a także urządzeń natryskowych. Prawidłowo położona lakierobejca stanowi skuteczne zabezpieczenie drewna na kilka lat.

Podstawowe zasady stosowania lakierobejcy

Lakierobejca to produkt, który można nakładać zarówno na surowe drewno, jak i powierzchnię, która wcześniej została pokryta podobnym preparatem. Należy jednak pamiętać, aby przed malowaniem surowego drewna odpowiednio je zaimpregnować. Jeżeli wcześniejsza powłoka malarska jest w złym stanie, należy ją usunąć. Nie zaleca się nakładania lakierobejcy na powierzchnie lakierowane, ponieważ końcowy efekt wizualny może być niezgodny z oczekiwaniami. Do usuwania starych powłok malarskich najlepiej używać szlifierki, dzięki której drewno będzie równomiernie oczyszczone. Równomierne oczyszczenie powierzchni sprawi, że lakierobejca równomiernie wniknie w strukturę drewna. Po usunięciu pyłu i kurzu można przystąpić do malowania. Zaleca się malować w jednym kierunku, w taki sposób, aby kolejne pasy na siebie zachodziły. Proces malowania przerwać można dopiero po pokryciu całej konstrukcji. Przerwanie pracy wcześniej spowoduje, że punkt, w którym zrobiono przerwę, będzie widoczny. Po równomiernym nałożeniu pierwszej warstwy należy pozostawić konstrukcję do wyschnięcia, na okres zalecany przez producenta. Kiedy lakierobejca wyschnie, należy przeprowadzić szlifowanie międzywarstwowe, które pozwoli wyrównać malowaną powierzchnię i umożliwi lepsze wchłonięcie  drugiej warstwy. Po usunięciu kurzu powstałego podczas szlifowania można ponownie przystąpić do malowania. Lakierobejca to wysokiej jakości produkt, który wykorzystywany jest do zabezpieczenia boazerii, mebli, drzwi, płotów, czy też obiektów architektury ogrodowej przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także grzybami, sinizną oraz szkodnikami. Powierzchnia powstała w wyniku malowania jest efektowna i trwała. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.vidaron.pl/poradnik/lakierobejca-zabezpieczanie-drewna-w-praktyce

Michał

Dumny właściciel prężnie rozwijającej się w mieście rodzinnym firmy budowlano-wykończeniowej. W wolnym czasie lubi obejrzeć dobry film i wyjść z przyjaciółmi do restauracji. Zwolennik dzielenia się wiedzą w Internecie.

More Posts

Related Posts

Michał

Dumny właściciel prężnie rozwijającej się w mieście rodzinnym firmy budowlano-wykończeniowej. W wolnym czasie lubi obejrzeć dobry film i wyjść z przyjaciółmi do restauracji. Zwolennik dzielenia się wiedzą w Internecie.