Czy pielęgnacja betonu jest trudna?

Wiele osób myśli, że pielęgnacja betonu kończy się na etapie samej wylewki. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że zdecydowanie tak nie jest. Jeśli beton nie zostanie odpowiednio zabezpieczony i pielęgnowany podczas całego procesu wiązania, wówczas jego ostateczny stan nie będzie spełniał oczekiwań. Dlatego też warto zaznajomić się z zasadami dotyczącymi tego, jak postępować z betonem podczas różnych pór roku.

Jak pielęgnować beton w okresie zimy?

Może się wydawać, że robienie wylewki w okresie zimowym, zdecydowanie nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem ze względu na pogodę. Jednak tak naprawdę okres zimowy oraz letni, wcale się tak bardzo pomiędzy sobą nie różnią jeśli chodzi o stopień trudności w pielęgnacji betonu. Oczywiście zima zazwyczaj jest dość chłodna, panują niskie temperatury. Z tego też względu beton nie schnie tak szybko jak latem i warto mieć tego świadomość. Jeśli nie możemy przełożyć prac na okres nieco cieplejszy, przykładowo wiosenno-letni, wówczas powinniśmy zastosować odpowiednie cementy do przygotowania ostatecznej mieszanki betonowej. Beton może zacząć dojrzewać znacznie szybciej, jeśli stosuje się cementy o wysokim cieple hydratacji. Poza tym można skorzystać również z cementów, które mają znacznie obniżone zapotrzebowanie na wodę. Jeśli jednak temperatura jak na zimę jest dość optymalna, mieszcząca się w przedziale 5-10 stopni, wówczas wystarczy tak naprawdę zastosować jedynie folię bąbelkową. Dzięki jej zastosowaniu, skurcz betonu będzie odbywał się we właściwym dla siebie czasie. Jeśli jednak temperatura wynosi mniej niż 5 stopni, wówczas skurcz betonu musi być znormalizowany. Trzeba zatem utrzymywać wilgotność wylewki na odpowiedni poziomie. W zależności od tego jaki cement zastosowaliśmy, takie utrzymanie wilgoci powinno trwać od 7 do 14 dni.

Jak pielęgnuje się beton latem?

Latem natomiast ze względu na czasem niezwykle wysokie temperatury, kluczem do sukcesu jest utrzymanie optymalnej wilgotności betonu. W jaki sposób jednak można taką wilgotność utrzymać? Przede wszystkim warto skorzystać ze sprawdzonego sposobu, a zatem z polewania betonu wodą. Najlepiej jest w tym celu skorzystać ze zraszacza, ponieważ będzie on zapewniał odpowiednie nawilżenie betonu cały czas. Przy wysokich temperaturach może on bowiem bardzo szybko schnąć. Oczywiście woda wykorzystywana w tym celu nie powinna być zbyt zimna. Jeśli bowiem beton jest mocno nagrzany a woda lodowata, wówczas może dojść do szoku termicznego i spękań na powierzchni betonu, do których nie powinno się doprowadzić. Więcej informacji znajdziecie pod adresem: https://www.rafil.pl/farba-impregnat-czy-zywica-jak-skutecznie-zabezpieczac-beton/

Michał

Dumny właściciel prężnie rozwijającej się w mieście rodzinnym firmy budowlano-wykończeniowej. W wolnym czasie lubi obejrzeć dobry film i wyjść z przyjaciółmi do restauracji. Zwolennik dzielenia się wiedzą w Internecie.

More Posts

Related Posts

Michał

Dumny właściciel prężnie rozwijającej się w mieście rodzinnym firmy budowlano-wykończeniowej. W wolnym czasie lubi obejrzeć dobry film i wyjść z przyjaciółmi do restauracji. Zwolennik dzielenia się wiedzą w Internecie.