Jak zabezpieczyć drewniane meble przed niszczeniem?

Drewno jest materiałem, o który należy regularnie dbać i zabezpieczać. Jest kilka metod, które pomogą nam zachować nasze drewniane meble jak najdłużej w jak najlepszym stanie. Do najpopularniejszych należą lakierowanie, woskowanie i olejowanie.

Lakierowanie

Lakier dzielą się na lakiery na bazie wodnej, rozpuszczalnikowe i alkidowe. Lakiery wodne są nietoksyczne, bezzapachowe i szybko wysychają. Nadają meblom jedwabistego połysku i satynowego bądź matowego wykończenia. Lakiery rozpuszczalnikowe i alkidowe są natomiast toksyczne, mają drażniący zapach i potrzebują dłuższego czasu na wyschnięcie, dlatego lepiej sprawdzą się na zewnątrz. W ofertach do wyboru są lakiery nadające połysk, efekt satyny lub matu.

Dzięki lakierowaniu powierzchnia drewna zyskuje ochronną powłokę, która jest odporna na wycieranie oraz działanie wody i wilgoci. Ponadto, dzięki gładkiej warstwie drewno łatwiej utrzymać w czystości. Musimy jednak pamiętać, że zastosowany lakier wpłynie nieznacznie na kolor drewna. Nawet lakier wodny, który nie zmienia bezpośrednio barwy, wpływa na to, że kolor może wydać się bardziej płaski. Lakier rozpuszczalnikowy przyciemnia drewno i uwydatnia kolor. Jeśli zależy nam na delikatnej zmianie koloru drewna zastosujmy lakierobejcę. Jeśli chodzi o strukturę lakierowanej powierzchni to można wyróżnić lakiery matowe, półmatowe i z połyskiem.

Woskowanie

Woskowanie ochrania drewno przez zniszczeniem i zabrudzeniem. Wosk, w przeciwieństwie do lakieru, wnika głęboko w strukturę drewna. Jeśli zależy nam na delikatniej zmianie koloru na rynku mamy do dyspozycji woski kolorowe. Pamiętajmy, że wosk trzeba nakładać w rękawiczkach a preparat staje się bezpieczny dla naszego zdrowia dopiero po wyschnięciu.

Olejowanie

Jeśli zależy nam na zabezpieczeniu drewna przed wilgocią warto pokryć je olejem, który bardzo dobrze zaimpregnuje pory drewna i zabezpieczy przed nadmiernym wysychaniem, a w konsekwencji pękaniem drewna. Olej wnika w strukturę drewna jeszcze bardziej niż wosk. Olejowanie wpływa delikatnie na barwę drewna – przyciemnia je, jednak przede wszystkim drewno zachowuje swoje usłojenie, dlatego efekt jest bardzo naturalny. Zabieg olejowania jest wskazany w pomieszczeniach, które są ciągle narażone na wilgoć, takich jak łazienki a także w przypadku mebli zewnętrznych. Musimy pamiętać o tym, że drewno pokryte olejem z czasem będzie matowiało, dlatego musimy olejować je regularnie – raz na miesiąc, a następnie wypolerować.

Więcej na temat prawidłowej obróbki drewna dowiesz się na https://www.vidaron.pl/poradnik/abc-obrobki-drewna-dla-poczatkujacego.

Related Posts