Wewnętrzne drewniane parapety – jak przeprowadzić renowacje

drewniane wewnętrzne parapety renowacja
Parapety nie zawsze muszą ukrywać się za zasłona czy pod stertą doniczek. Warto wysunąć je na pierwszy plan, zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia z rzadkim i estetycznym gatunkiem drewna. Z kolei wtedy, gdy samo drewno jest mało atrakcyjne, warto je odpowiednio pomalować i sprawić, że całe pomieszczenie nabierze dzięki temu oryginalnego charakteru.

Malowanie drewnianego parapetu lakierem

Nim przystąpi się do malowania, każdą powierzchnię należy skrupulatnie oczyścić. Stare drewniane parapety mogą wymagać kompleksowej renowacji np. szlifowanie, ścieranie, szpachlowanie. W przypadku nowych też warto być przezornym i oczyścić je wodą ze specjalnym detergentem. Źle wysprzątana powierzchnia sprawi, że nałożona na nią farba, czy lakier nie będą spełniać oczekiwań i zaczną odpryskiwać lub pojawią się zacieki. Jeżeli drewniany parapet jest czysty, można przystąpić do malowania lakierem. Warto, by ten wyróżniał się dodatkowymi cechami ochronnymi, jak odporność na promieniowanie UV, czy wilgoć. Można dobrać do drewnianego parapetu odcień zgodny z gatunkiem drewna np. sosna, dąb, czy palisander lub wybrać coś mniej oczywistego jak jodła, czy antracyt. Z reguły nakłada się ok. 2-3 warstwy lakieru. Należy zwrócić uwagę na czas i warunki schnięcia. Standardowo w pomieszczeniu powinno być nie mniej niż 20 °C, a jego wilgotność nie wyższa niż 55%. W takich warunkach lakiery wysychają zwykle w ciągu 24 h.

Malowanie drewnianego parapetu farbą

Do malowania drewnianych parapetów słabo sprawdzi się zwykła farba. Należy użyć specjalnej emalii (najlepiej olejno-ftalowwej). Powinna być ona mieszanką na bazie dodatków, barwników i żywic w rozpuszczalnikach. Umożliwia to uzyskanie estetycznego i trwałego efektu malowania, zwłaszcza miejsc o wyższym stopniu ekspozycji. Podobnie, jak w przypadku nakładania lakieru podłoże powinno być suche, pozbawione rdzy, tłustych plam czy kurzu. Ponadto zaleca się, by przed tym nałożyć na drewno impregnat ochronno-gruntujący, który zabezpieczy powierzchnię i sprawi, że kolejne warstwy będą do niej lepiej przylegały. Przed użyciem emalię należy starannie wymieszać. W zależności od wielkości, stanu i usytuowania parapetu można ją rozprowadzać pędzlem z miękkim włosiem, wałkiem gąbkowym lub agregatem natryskowym. Może być konieczne nałożenie 2, a nawet 3 warstw. W tym wypadku między każdą powłoką, po wyschnięciu farby należy ją wyszlifować papierem ściernym o niskiej granulacji, a następnie ponownie malować. Więcej informacji znajdziecie w tym poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Vidaron: https://www.vidaron.pl/poradnik/renowacja-drewnianych-parapetow-wewnetrznych-poradnik

Michał

Dumny właściciel prężnie rozwijającej się w mieście rodzinnym firmy budowlano-wykończeniowej. W wolnym czasie lubi obejrzeć dobry film i wyjść z przyjaciółmi do restauracji. Zwolennik dzielenia się wiedzą w Internecie.

More Posts

Related Posts

Michał

Dumny właściciel prężnie rozwijającej się w mieście rodzinnym firmy budowlano-wykończeniowej. W wolnym czasie lubi obejrzeć dobry film i wyjść z przyjaciółmi do restauracji. Zwolennik dzielenia się wiedzą w Internecie.