Charakterystyka farb epoksydowych

farby epoksydowe właściwości
Wszelkiego rodzaju farby i lakiery to powłoki stosowane na różnego rodzaju materiałach, w celu zabezpieczenia ich przed niszczeniem oraz dla nadania im estetycznego wyglądu. Także szczególne farby, jakimi bez wątpienia są farby epoksydowe, stosowane są w takich celach i nieprawdą jest, że nie używa się ich dla estetyki, gdyż z czasem żółkną. To prawda, że mają taką tendencję, ale chociażby najsłynniejszy most świata, czyli Golden Gate, jest przecież pomalowany farbą epoksydową.

Jakie właściwości mają farby epoksydowe?

Ochrona przed wilgocią oraz innymi wpływami środowiskowymi, a także duża odporność mechaniczna, przy czym wszystkie pożądane własności są znacznie większe od innych lakierów i farb. Dlaczego farby epoksydowe właściwości posiadają lepsze? Otóż ich składnikiem jest żywica epoksydowa, związek niewystępujący w naturze, a używany również jako klej-łącznik innych materiałów, czy samodzielnie, jako niezwykle wytrzymały materiał po stwardnieniu, a uzyskany w dowolnym kształcie. Mógłby być używany powszechniej, ale nie jest, jednak wyłącznie ze względu na jego koszt. Farby epoksydowe to właśnie żywica epoksydowa, odpowiedni barwnik oraz utwardzacz, dodawany do farby przed użyciem i poprawiający z nią pracę. Głównym jednak zadaniem utwardzacza jest łączenie się z polimerami żywicy w mocną siatkową strukturę, która ściśle przylega do pokrytego podłoża, tworząc powłokę ochronną zapobiegającą przedostawaniu się do materiału chronionego wilgoci. To zapobiega niszczeniu materiału, czyli jego korozji, a ponadto sama pokryta płaszczyzna jest twarda i odporna na uszkodzenia mechaniczne, czy wpływy chemikaliów (poza b. żrącymi kwasami).

Gdzie znajdują zastosowanie farby epoksydowe?

Farba epoksydowa właściwości antykorozyjne posiada tak skuteczne, że może być stosowana niemalże wszędzie, w każdej gałęzi przemysłu, a także w użytku domowym. Farbami epoksydowymi maluje się wspomniane mosty, balustrady i ogrodzenia metalowe, a także obudowy części maszyn oraz urządzeń. Z dodatkami antypoślizgowymi są używane do malowania asfaltu (pasy i znaki drogowe poziome na jezdniach), do malowania betonu (posadzki hal przemysłowych), a także do malowania drewna. Farb epoksydowych z atestem PZH używa się nawet do malowania pojemników do przechowywania żywności. Warunkiem ich bezpiecznego używania, ponieważ opary z nieutwardzonych farb epoksydowych są toksyczne dla człowieka, jest stosowanie odpowiednich ubrań ochronnych (rękawice, maski, gogle).
Poza przemysłem farby epoksydowej można użyć domowo: do pomalowania ogrodzenia albo tarasu wraz z balustradą, betonowych albo drewnianych schodów, czy pergoli albo huśtawki ogrodowej. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.rafil.pl/jak-malowac-farba-epoksydowa-poradnik-krok-po-kroku/

Michał

Dumny właściciel prężnie rozwijającej się w mieście rodzinnym firmy budowlano-wykończeniowej. W wolnym czasie lubi obejrzeć dobry film i wyjść z przyjaciółmi do restauracji. Zwolennik dzielenia się wiedzą w Internecie.

More Posts

Related Posts

Michał

Dumny właściciel prężnie rozwijającej się w mieście rodzinnym firmy budowlano-wykończeniowej. W wolnym czasie lubi obejrzeć dobry film i wyjść z przyjaciółmi do restauracji. Zwolennik dzielenia się wiedzą w Internecie.