5 porad pielęgnacyjnych dla miłośników drewnianych wnętrz

Drewno to jedno z najczęściej wykorzystywanych materiałów do aranżacji mieszkań. Może być używane w różnych formach – od mebli po podłogi, drzwi, dodatki i całe konstrukcje domów.  Drewniane elementy mają wiele zalet, między innymi naturalność, szerokie zastosowanie i prosta obróbka. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, dzięki której drewno będzie zachwycać swoim blaskiem nawet po latach użytkowania.

Oleje do pielęgnacji drewna

Jednym z najlepszych sposobów na zabezpieczenie drewnianych wnętrz jest olejowanie. Oleje sojowe, rzepakowe i kokosowe są w stanie nadać mieszkaniu nowy charakter zachowując jego naturalne właściwości. Mają płynną strukturę, która wnika w drewno i chroni je przed działaniem czynników zewnętrznych. Olejowane elementy mają dostęp do powietrza, dzięki czemu łatwo oddają wilgoć i nie ulegają pęknięciom. Nie tworzą też szkodliwej dla organizmu warstwy ochronnej. Drewno zabezpieczone olejem zawsze będzie miało przewagę nad sztucznymi metodami, takimi jak farby i lakiery.

Zalety woskowania

Kolejnym rozwiązaniem stosowanym przy pielęgnacji drewnianych wnętrz jest woskowanie. Wosk ma stałą konsystencję i poprzez wcieranie go w drewno tworzy cienką powłokę chroniącą przed kurzem i zabrudzeniami. Używanie go wzmacnia i wygładza nawierzchnię nadając drewnu delikatny połysk. Aby wyeksponować naturalne słoje i barwy drewna, woskowanie należy powtarzać cyklicznie, a podczas renowacji trzeba pamiętać o szybkim osuszaniu wilgoci.

Jak czyścić drewno we wnętrzach?

Dbanie o drewniane powierzchnie jest proste. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, które pomogą utrzymać je w nienagannym stanie:

  • Do przecierania wystarczy sucha lub lekko nawilżona ściereczka;
  • Powinno używać się preparatów przeznaczonych wyłącznie do pielęgnacji drewna – inne mogą zmniejszyć jego trwałość;
  • Zabrudzenia trzeba usuwać jak najszybciej;
  • Nie wolno używać gąbek i ostrych materiałów – mogą trwale zarysować drewniane elementy.

Uważaj na wilgoć!

Woda jest jednym z największych pogromców drewna. Może na stałe zniszczyć jego walory wizualne i jakościowe. Niewielkie plamy można wyczyścić naturalnymi środkami, np. octem czy herbatą. Dobrym sposobem jest również używanie ściereczki namaczanej w podgrzanej oliwie lub oleju. Usunie ona plamy spowodowane wylaniem cieczy. Drewniane elementy (szczególnie woskowane) są bardzo narażone na wilgoć, dlatego trzeba o tym pamiętać w codziennej pielęgnacji wnętrz. W przypadku dużej wilgotności w mieszkaniu warto zaopatrzyć się w osuszacze powietrza lub wentylację higroskopijną.

Wpływ temperatury na drewno

Niewiele osób zwraca uwagę na to, jak temperatura wpływa na drewniane elementy w mieszkaniu.  Ze względu na wysoką temperaturę i wilgotność powietrza, w miesiące letnie drewno może nieznacznie pęcznieć, a zimą – kurczyć się. Posiadając meble z tego tworzywa warto pamiętać, aby nie stawiać ich bezpośrednio w świetle słonecznym i w pobliżu źródeł ciepła. Niekorzystny wpływ ma również stawianie gorących przedmiotów bezpośrednio na drewnianych powierzchniach – powoduje to odbarwienia, których często nie da się naprawić.

Więcej dowiesz się na: https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-czyscic-i-dbac-o-drewno-we-wnetrzach-porady-eksperta

Related Posts